Нигерија Озбиљнија, Француска сигурнија

Репрезентација Француске пласирала се у четвртину финала Мундијала, пошто је савладала селекцију Нигерије – 2:0 (0:0). Нигерија се одлично супротставила фаворизованом ривалу на Националном стадиону у Бразилији, али су их грешке Виктора Енијаме и Џозефа Јоба коштале елиминације. Погодака није било до самог финиша, да би Енијама лошим истрчавањем и интервенцијом ‘набацио’ лопту на главу […]

понедељак, јун 30, 2014 / 21:47

Репрезентација Француске пласирала се у четвртину финала Мундијала, пошто је савладала селекцију Нигерије – 2:0 (0:0).

Нигерија се одлично супротставила фаворизованом ривалу на Националном стадиону у Бразилији, али су их грешке Виктора Енијаме и Џозефа Јоба коштале елиминације.

Погодака није било до самог финиша, да би Енијама лошим истрчавањем и интервенцијом ‘набацио’ лопту на главу Пола Погбе, који је лако шаље у мрежу. Коначан резултат поставља Јобо аутоголом у судијској надокнади.

Екипа Дидијеа Дешама наставила је традицију ‘Галских петлова’, јер се после проласка групне фазе домогла минимум четвртфинала. С друге стране, Нигерија није успјела да понови успјех Камеруна (’90), Сенегала (’02) и Гане (’10).

‘Супер Орлови’ су одиграли добар меч, били опаснији ривал од безидејних и безопасних Француза, али их је велика грешка Виктора Енијаме коштала даље наде за пролаз. Нигерија је одлично отворила меч, створила неколико солидних прилика, повела из офсајда, али, ипак, нисмо видјели изгледнију прилику за гол у уводних пола сата игре.

Еменике је покушао двапут из даљине, Лорис је одбранио, да би затим видјели можда и најбољу акцију у првом полувремену. Пол Погба, далеко најбољи појединац на терену, одлично је повукао лопту кроз средину, па је одложио до Валбуене на крило. Омалени везњак га је затим дивно пронашао на десетак метара од гола, играч Јувентуса ухватио је диван волеј – али је чувар мреже још боље интервенисао.

Нисмо видјели превише фудбала у првих 45 минута, игра се одвијала углавном на средини терена, уз велики број фаулова и чврстих дуела. Ипак, Африканци су били ти који су били конкретнији, контролисали су лопту, пријетивши највише преко десног бока, али без раализације.

Наставило се у истом ритму и у наставку, а опет је Нигерија била та која је дјеловала организованије и озбиљније на терену. У уводних 20 минута наставка поново нисмо видјели готово ништа, али је миран ток меча прекинуо Блејз Матуиди ненормалним стартом. Онази је први стигао до лопте на средини терена, а везњак Француске тотално непотребно, отвореним ђоном, умало поломио зглоб Нигеријцу.

Ипак, судија Мајк Гајгер, иначе први Американац који је судио нокаут фазу Мундијала, показао му је само жути, а Онази је морао да напусти терен. Наставила је Нигерија са притиском, али је Иго Лорис успио да заустави покушаје Питера Одемвингија.

Одлука Дидијеа Дешама да, умјесто индиспонираног Оливијеа Жируа, убаци Антоана Гризмана показала се као одлична, па је управо играч Реал Сосиједада био најзаслужнији за тријумф свог тима у самом финишу.

‘Галски пијетлови’ су појачали притисак како се меч ближио крају, а прву велику прилику пропушта Карим Бензема. Нападач Реала одиграо је диван дупли пâс са Антоаном Гризманом и избио сам на Енијаму. Лоше је захватио лопту, голман Нигерије је закачио, а Виктор Мозес избио са линије.

Офанзива се наставила, али је Енијама наставио сјајно да брани. Међутим, погријешио је када је било најбитније. Нови покушај Бенземе избацио је у корнер, али је у наставку акције катастрофално процијенио лет лопте, одбио је, умјесто да боксује, право на главу Пола Погбе – који је лако смјешта у празну мрежу.

Покушали су Нигеријци да се врате, али нису имали снаге. Чинило се као да их је погодак тотално сломио, да би коначан резултат поставио Џозеф Јобо у другом минуту надокнаде. Валбуена је послао лопту на пенал ка Гризману, овај је само закачио, али она на путу ка голу качи Јоба, вара Енијаму, и завршава у голу.