На Фармланду нема ниједне од близу 600 јуница које им је дала РС!

Говедарска фарма "Фармланд" из Нове Тополе нема ниједно грло које би, према уговору који је потписала са Робним резервама РС, могла да врати овом јавном предузећу, открила је Главна служба за ревизију јавног сектора РС.

среда, децембар 14, 2016 / 13:38

Говедарска фарма "Фармланд" из Нове Тополе нема ниједно грло које би, према уговору који је потписала са Робним резервама РС, могла да врати овом јавном предузећу, открила је Главна служба за ревизију јавног сектора РС.

Ревизори су у контроли јавног предузећа „Робне резерве“, чије су пословање негативно оцијенили, открили низ пропуста, а они се у значајној мјери односе на пословни однос са „Фармландом“.

„Предузеће „Фармланд“ није испоштовало уговорне одредбе и нема на располагању број и квалитет грла које би по уговору требало имати и испоручити Робним резервама по истеку уговора. Према налазу селекционог тима, који је формирало Министарство пољопривреде, шумарства и водопривреде РС, код „Фармланда“ се налази одређен број грла која се воде као власништво предузећа, али не испуњавају услове прописане уговором, који се тичу квалитета и карактеристика“, наведено је у извјештају.

Истакнуто је и да уговором из 2009. године, који је потписала тадашња Дирекција за робне резерве, а чији су насљедник Робне резерве, није прецизно дефинисано на који начин ће се дијелити подмладак стеоних јуница, односно није донесен правилник којим би то питање било дефинисано, због чега Робне резерве и нису могле располагати овим грлима.

С обзиром на то да је половином прошле године уговор између ова два предузећа истекао, „Фармланд“ је затражио његово продужење на годину дана уз образложење да је потребно ријешити спорна питања, између осталих, и питање подјеле подмлатка, на шта је Влада РС дала сагласност.

Робне резерве су у марту ове године од Министарства пољопривреде затражиле помоћ приликом утврђивања грла које им „Фармланд“ треба вратити.

„Министарство је Робним резервама почетком априла доставило акт у којем је наведено да ово предузеће потражује 581 грло стеоних јуница, од чега 81 грло стеоних јуница на име непреузетог подмлатка, за вријеме трајања уговореног односа“, истакнуто је у извјештају.

Такође, Робне резерве су упоредо ангажовале и овлаштену фирму “Југоинспект царго цонтрол” како би утврдила тачан број њихове биолошке имовине код “Фармланда”. Та фирма је утврдила чак и већу бројку од Министарства, и то 596 грла, од чега 96 грла стеоних јуница на име непреузетог подмлатка.

Након тога је формиран и стручни тим који је утврдио да „Фармланд“ тих јуница и нема.

“Фармланд” осигурао јунице само на годину дана

Ревизори су открили и да је „Фармланд“ је у складу са одредбама уговора осигурао стеоне јунице само у периоду од јула 2010 до јула 2011. године.

„Робне резерве су крајем септембра ове године поднијеле захтјев УниЦредит банци за наплату мјеница предузећа „Фармланд“ у износу од 2,15 милиона КМ које су издате као инструменти обезбјеђења уговора“, истиче се у извјештају.

Ревизори су истакли да Робне резерве нису дефинисале и успоставиле контролне поступке и процедуре, којима би се у току трајања уговора о пословној сарадњи омогућила контрола над основним стадом, као и располагање са подмлатком, што је имало за посљедицу немогућност утврђивања власништва, промјена на основном стаду и стварног стања биолошке имовине предузећа.

„С тим у вези нису документоване контролне активности у циљу заштите интереса и имовине предузећа, која је по основу уговора дата предузећу „Фармланд“ а, што је у супротности са Законом о робним резервама“, истакнуто је у извјештају.

Некадашња Дирекција за робне резерве РС је, на основу закључка Владе РС, 2009. године са „Фармландом“ закључила уговор о пословној сарадњи на основу којег је предвиђена набавка и чување 1.000 грла.

Дирекција набавила 500 стеоних јуница које је платила 2,1 милиона КМ, а „Фармланд“ се обавезао да ће сваке године Дирекцији испоручити подмладак и то 90 грла мушке и 90 грла женске телади (што је утврђено на основу уговором одређених 1000 грла), док се Дирекција обавезала да на име накнаде за чување и обнављање приплодне стоке, здравствене заштите, и других трошкова у вези са извршавањем уговора „Фармланду“ уступи сав приход и средства остварена по основу производње млијека, коже и стајњака.



Оставите одговор