Може ли Лагумџија нешто против Јужног тока

Нико не може спријечити реализацију пројекта Јужни ток – јединствен је став представника Републике Српске коментаришући наводе да министар иностраних послова БиХ Златко Лагумџија "минира" овај пројекат. Министар иностраних послова БиХ Златко Лагумџија, под назнаком "врло хитно", Предсједништву БиХ 8. маја упутио је допис којим даје позитивно мишљење за закључивање меморандума о разумијевању између БиХ, […]

недеља, мај 19, 2013 / 10:11

Нико не може спријечити реализацију пројекта Јужни ток – јединствен је став представника Републике Српске коментаришући наводе да министар иностраних послова БиХ Златко Лагумџија "минира" овај пројекат.

Министар иностраних послова БиХ Златко Лагумџија, под назнаком "врло хитно", Предсједништву БиХ 8. маја упутио је допис којим даје позитивно мишљење за закључивање меморандума о разумијевању између БиХ, Aлбаније, Црне Горе и Хрватске за "пројекат транспорта природног гаса из Aзербејџана" и тражи сагласност за тај пројекат.

У допису, који је у посједу Гласа Српске, наведено је да се ради о пројектима Трансјадранског гасовода (Trans adriatic pipeline TAPТ) и Јадранско-јонског гасовода (Ionian-adriatic pipeline IAP) којим се планира транспорт азербејџанског природног гаса преко Грчке до Италије.

Трансјадрански гасовод би требало да транспортује гас из азербејџанског поља Шах Дениз II у Европу.

Конзорцијум произвођача гаса у оквиру пројекта Шах Дениз је 29. јуна прошле године објавио да ће тај пројекат "Набуко запад" бити један од два коначна кандидата за довођење азербејџанског гаса у Европу из Турске преко Бугарске, Румуније, Мађарске и Aустрије.

Ове године конзорцијум треба да се одлучи између трасе "Набуко запад" или трасе Трансјадранског гасовода, који иде од Турске према Италији преко Грчке и Aлбаније. Трансјадрански гасовод раније је потписао меморандуме о разумијевању са будућим извођачима изградње Јадранско-јонског гасовода (IAP), компанијама Плинакро из Хрватске, БХ-Гас из БиХ, Геоплин плиноводи из Словеније и владама Црне Горе и Aлбаније. Тим документом је предвиђено да ће TAP, ако буде грађен, бити повезан са IAP.

– С обзиром на стратешки значај енергетске сигурности и сарадње у овој области између БиХ, Aлбаније, Црне Горе, Хрватске, Италије и Грчке, сматрамо да Предсједништво БиХ треба да заузме позитиван став према закључивању меморандума и да овласти министра иностраних послова да га потпише – написао је Лагумџија. Истакао је да МИП сматра да је тај Трансјадрански гасовод "у функцији унапређења регионалне сарадње у области енергетике, те да је од великог значаја за енергетску сигурност земље, за диверзификацију енергетског снабдијевања, те за привреду читавог региона". Лагумџија је образложио да се ради о транспорту природног гаса из регије Каспијског мора до јужне Италије и остатка Европе, преко Грчке и Aлбаније. Додао је да би БиХ, као и читав регион западног Балкана, требало да буду снабдјевени природним гасом из тих пројеката.



0 КОМЕНТАРА

Оставите одговор