Мост на Сави: Пројекат прескуп, Хрватска тражи ревизију

Хрватска је затражила ревизију већ готовог пројекта за изградњу моста на Сави код Градишке, потврђено је "Независним" из Владе Хрватске. Наиме, у допису, који су Независне добиле од Министарства поморства, промета и инфраструктуре Хрватске, наведено је да траже ревизију пројекта, јер је установљено да је цијена моста премашила планирану. "Због тога је на састанку у […]

уторак, јун 25, 2013 / 09:34

Хрватска је затражила ревизију већ готовог пројекта за изградњу моста на Сави код Градишке, потврђено је "Независним" из Владе Хрватске.

Наиме, у допису, који су Независне добиле од Министарства поморства, промета и инфраструктуре Хрватске, наведено је да траже ревизију пројекта, јер је установљено да је цијена моста премашила планирану.

"Због тога је на састанку у Сарајеву договорена оптимализација пројекта моста како би цијена моста била спуштена на ниво планиране", навела је Рената Ивановић, портпарол Министарства.

Она је појаснила да Хрватска планира кандидовати свој дио изградње за суфинансирање из европских фондова.

"Цестовни пројекти су елигибилни од 1.јануара 2014. године. Земљиште за изградњу моста с хрватске стране Саве је откупљено", навела је она.

Незванично, Хрватска инсистира да цијена за изградњу комплетног моста буде нижа за најмање десет милиона евра. Укупна цијена би, према досадашњим калкулацијама, била око 40 милиона евра, а Хрватска и РС би га финансирале по пола. РС је већ обезбиједила свој дио средстава.

Како нам је речено у Министарству саобраћаја и веза РС, ова ревизија пројекта не би требало да утиче на динамику извођења радова уколико Хрватска и БиХ постигну сагласност да наша страна распише међународни тендер.

"Уколико дође до тога, ова ревизија уопште неће утицати на избор извођача и надзора за изградњу", наводе у Министарству. Додали су да у случају постизања сагласности РС може одмах кренути у извођење радова у првој години изградње, а Хрватска би након добијања средстава из ЕУ, наставила у другој години.

"Ово је посебно значајно у контексту чињенице да је граница ЕУ од 1. јула на Сави. Позитивна је најава и Управе за индиректно опорезивање БиХ да ће почети изградња граничног прелаза на нашој страни и да су процедуре већ завршене", наведено је у Министарству.

Они су, такође, истакли да ће, с обзиром на то да се ради о међународном тендеру, који ће бити спроведен по најстрожим европским стандардима, бити изабран понуђач са најповољнијом цијеном.

"Тиме је веома јасно да цијена може бити нижа од оне која је наведена у пројекту", истакнуто је у Министарству.

Осим тога, истакли су, Хрватска је већ додијелила грађевинску дозволу на основу главног пројекта, који је сад предмет ревизије.

Петер Соренсен, шеф Делегације ЕУ у БиХ, је недавно приликом посјете градилишту моста рекао да овај пројекат има подршку ЕУ.

"ЕУ је снажно посвећена овом пројекту, који је потребан за обје државе као и за локално становништво", рекао је том приликом Соренсен.

Топић: Квалитетан тендер обара цијену

Душан Топић, директор ЈП "Аутопутеви РС", говорећи о захтјеву Хрватске за нижом цијеном изградње моста на ријеци Сави, каже да ће се са квалитетно спроведеним међународним тендером сигурно доћи до ниже цијене.

"Нека се на расписани тендер за изградњи моста на Сави пријави десет фирми, добићемо сигурно двадесет до тридесет одсто нижу цијену од процијењене", рекао је Топић додајући да РС има обезбијеђен новац, али да је проблем на страни Хрватске, која чека улазак у ЕУ и након тога бесповратна средства ЕУ.

Он истиче да је то и један од основних разлога због чега до сада није расписан тендер иако има сва документација као и грађевинска дозвола.



Оставите одговор