ММФ одобрио БиХ 58,9 милиона евра

Међународни монетарни фонд одобрио је БиХ уплату 58,9 милиона евра, након завршеног првог прегледа по стендбај-аранжману. "Извршни одбор ММФ-а завршио је преглед економских перформанси БиХ по програму који је подржан 24-мјесечним стендбај-аранжманом. Завршетак прегледа омогућава уплату 50,73 милиона специјалних права вучења /СДР/ /око 58,9 милиона евра/, чиме је укупна уплата по програму достигла 101,46 милиона […]

четвртак, децембар 20, 2012 / 12:42

Међународни монетарни фонд одобрио је БиХ уплату 58,9 милиона евра, након завршеног првог прегледа по стендбај-аранжману.

"Извршни одбор ММФ-а завршио је преглед економских перформанси БиХ по програму који је подржан 24-мјесечним стендбај-аранжманом. Завршетак прегледа омогућава уплату 50,73 милиона специјалних права вучења /СДР/ /око 58,9 милиона евра/, чиме је укупна уплата по програму достигла 101,46 милиона СДР /око 117,9 милиона евра/", саопштено је из ММФ-а.

Завршавајући преглед, Извршни одбор ММФ-а јуче је одобрио захтјев за одрицање од непоштовања критеријума перформанси за фискални баланс Владе Федерације БиХ од септембра ове године.

Вршилац дужности предсједавајућег у Извршном одбору Минуче Шефик /Миноуцхе Схафик/ након дискусије рекла је да су досадашња достигнућа БиХ по програму охрабрујућа, уз наставак фискалних ограничења, побољшану координацију економске политике и опрезне политике финансијског сектора.

"Програм који је подржао Фонд наставља да обезбјеђује вриједан ослонац за економску политику усред тешких спољашњих и унутрашњих околности. Буџети за 2013. постижу добар баланс између подршке расту и потребе за средњорочном консолидацијом. Задржавањем или смањењем текућих трошкова ствара се простор за повећање социјалне помоћи и подршке приватном сектору", наводи Шефикова.

Она истиче да ће успјех у постизању одрживе фискалне консолидације у средњорочном периоду зависити од напретка у структуралним фискалним реформама.

Шафикова наводи да ће наставак реформе система привилегованих пензија у ФБиХ и рационализација плата у структури власти БиХ, укључујући и агенције, генерисати структуралне уштеде и створити простор за инвестиције које ће подстаћи раст и приоритетну социјалну потрошњу.

"Поред тога, појачана контрола нижих нивоа власти, ванбуџетских фондова и јавних компанија, као и кораци према побољшању пореске администрације, помоћи ће да се побољшају финансије. Успјех ових реформи ће захтијевати јаку политичку вољу и пажљиво планирање реформских мјера", наводи Шефикова.

Она наглашава да опрезне политике финансијског сектора настављају да промовишу финансијску стабилност, а планови да се повећа надзор банака и побољша припремљеност за кризу, те да се разматра оквирно рјешење за неквалитетне кредите, су "кораци у правом смјеру".

"Блиска координација и сарадња између Централне банке, агенција за надгледање банака и домаћих супервизора, те Агенције за осигурање депозита, биће од кључног значаја", наводи Шефикова.

Специјална права вучења су одобрена БиХ 26. септембра у износу од око 392,9 милиона евра.



Оставите одговор