Милановићу, Прњавор није цајка

Ведран Лепир, уредник Вијести најчитанијег прњаворског портала Прњавор.инфо, осврнуо се за хрватски Тпортал на изјаву премијера Хрватске Зорана Милановића који је, говорећи о великој сличности изборног програма ХДЗ-а с програмом професора Миле Васића, бившег кандидата за посланика у Народној скупштини Републике Српске, казао да му је жао што нетко није у стању направити план и […]

уторак, октобар 6, 2015 / 13:51

Ведран Лепир, уредник Вијести најчитанијег прњаворског портала Прњавор.инфо, осврнуо се за хрватски Тпортал на изјаву премијера Хрватске Зорана Милановића који је, говорећи о великој сличности изборног програма ХДЗ-а с програмом професора Миле Васића, бившег кандидата за посланика у Народној скупштини Републике Српске, казао да му је жао што нетко није у стању направити план и програм а да га не препише из Прњавора

"Ми нисмо Прњавор, нека се нитко не увриједи, ми не славимо цајке, ми их сузбијамо и то ће бити дио нашег програма", рекао је Милановић у понедјељак коментирајући писање 24сата који је закључио да је ХДЗ преписао изборни програм од једног од кандидата на лањским изборима у Републици Српској.

"Има коментара на Фејсбуку из којих се види да су људи огорчени због такве изјаве предсједника Владе Републике Хрватске. Као да смо ми из Прњавора неки људи ниже расе, као да тај програм уопште није нешто што тај ХДЗ заслужује, какав је такав је… Особно познајем Милу Васића и он је стварно перфектно изложио својим бирачима тих пет теза. Је ли ХДЗ то узео од њега или није, ја не знам, али не видим ту апсолутно ништа лоше", казао је Лепир, иначе активиста који се бави и хуманитарним радом, за Тпортал.

Истиче да на подручју Прњавора живи 19 националних мањина. "То је мала Европа. Прњавор је баш прави примјер како разне нације и националности могу живјети заједно" с поносом каже Лепир.

Према посљедњем попису становништва с познатим резултатима, оном из 1991. године, општина Прњавор имала је 47.055 становника у 63 насељена мјеста, од чега су велику већину чинили Срби (71 посто), на другом мјесту су били Муслимани или данашњи Бошњаци (15 посто), потом Југословени и Хрвати (по четири посто или нешто више од 1.700 становника). Резултати пописа становништва из 2013. још увијек су непознаница, а Лепир казује да би се број сада могао кретати око 46.000.

"Има и Хрвата, постоји црква још од прије рата коју нико није дирао. Отишло је људи, али то није био неки масовни одлазак", оцијенио је Лепир.

Како коментира то што Милановић веже Прњавор баш уз цајке, као да се исте викендима не могу чути и у центру Загреба?

"Ех, народњаци… А гдје тога нема? Добро сад, Прњавор као Прњавор – то звучи, онако, мало сељачки кад се изговори, али Прњавор потиче од грчке ријечи прониа која означава црквени посјед. Зато је и било 12 Прњавора у бившој Југославији", објашњава Лепир. На власти у Прњавору је Српска демократска странка на челу с начелником Синишом Гатарићем, а њихову политику Лепир доживљава толерантном. Општину и град Прњавор обиљежавају годишњи фестивали и културне манифестације националних мањина, укључујући и Хрватско друштво Препород.

Шаролик састав становништва Прњавор захваљује насељавању за вријеме Аустро-Угарске Монархије. Подсјетимо да је загребачки градоначелник Милан Бандић, носилац признања "Европски градоначелник региона" које му је поводом Дана Европе 2013. додијелио Европски покрет у Босни и Херцеговини, награду преузео у Центру за културу Прњавор, на свечаној академији "Вријеме је за Еуропу".



Оставите одговор