Мање беба него лани, накнаде за 3. и 4. дијете касне

Исплате једнократних накнада за треће и четврто дијете, које износе 600 и 400 марака, касне већ пола године. У владином документу с краја јануара ове године за ове накнаде је одређено 900 хиљада марака. “До сада су измирене све обавезе за 2012. годину и тренутно је у току реализација оних спискова, односно породиља у вриједности […]

уторак, јун 4, 2013 / 15:15

Исплате једнократних накнада за треће и четврто дијете, које износе 600 и 400 марака, касне већ пола године. У владином документу с краја јануара ове године за ове накнаде је одређено 900 хиљада марака.

“До сада су измирене све обавезе за 2012. годину и тренутно је у току реализација оних спискова, односно породиља у вриједности негдје око 200 хиљада марака. Ми смо добили обавјештење од министарства породице, омладине и спорта да је у току реализација првог налога и да ће до краја идућег мјесеца почети исплата за 2013. годину.”- изјавио је директор Јавног фонда за дјечију заштиту Момир Попић.

Владин новчаник отањио је и то је основни разлог што ће се чекати више од пола године на исплату ове новчане помоћи.

“ Око 800 мајки би требало да реализује накнаду за треће и чеврто дијете. Међутим то је комплетан списак, али негдје око 200 мајки се односи на период јануар, фебруар и март.”-каже Попић.

У Фонду су нагласили да осталих чекања нема. Помоћ за опремање новорођених у износу од 250 марака се исплаћује редовно, док се додатак за дјецу и матерински додатак исплаћује до 5. у мјесецу за претходни мјесец-рекао је Попић.

Тројке и очеви на породиљском – у истом нивоу

У Републици Српској је од почетка године до 15. маја рођено 2.657 дјеце, а у истом периоду лани 2.892 дјеце, подаци су Фонда за дјечију заштиту Српске.

У Српској су ове године рођене само једне тројке, у Бањoj Луци, што је константа и претходних година да се тројке рађају тек једном или два пута годишње.

Најмлађе породиље у овом периоду су двије шеснаестогодишњакиње, а најстарије двије жене од 45 година.

Према евиденцији Фонда за дјечију заштиту, право на породиљско боловање у Републици Српској тренутно остварује шест мушкараца који су запослени у јавним предузећима и институцијама.

Портпарол Фонда Марко Милисав рекао је Срни да се број очева који користе ово право углавном креће у истим оквирима и не биљежи значајан раст.

У претходној години право на породиљско боловање је искористило 14 очева, а у 2011. години њих 11 у Републици Српској.



0 КОМЕНТАРА

  1. Trebalo je po hitnom postupku uvesti i povećati porez na drugo treće i ostalu a ne naknade i stimulacije. Tako rade ozbiljen razvijene države koje jurišaju u sami svjetski vrh. Tako rade racionalne vlade. Tako rade razvijena nacionalne privrede.
    Vidjeli smo mi dobro do čega dovodi nekontrolisani i ničim oganičavan porast broja stanovništva. Da prvo vidimo kakva prava imaju ti rođeni, kakva prava imaju posenjih 30 rođenih generacija? Kako su tretirani ti ljudi? Šta je sa ljudiskim pravima ? Šta ja sa zaposlenjem tih ljudi, šta je sa privredom ?
    Rat, siromaštvo, glad, bijeda i tržišno razrežavanje problema porasta populacije. U ovoj državi je sve naopako.
    Napredna Kina je uvela poreza na drugo dijete, jer je nedopustiv dalji porast populacije na jednoj ograničenoj teritriji i prirodnim resursima. Kod ljudi treba razvijati svijest i prenaseljensoti i nezaposlenosti uzrokovane nekontrolisanom porastom populacije. Prošla su vremena osvajačkih ratova i kolonijalnih pohoda za koja je trebalo proizvesti vojsku. Ovo je vrijeme globalizma-kolonijalizma. Ovo je jedna perfidna podvala narodu, po nalogu njihovih zapadnih mentora.
    Sve se rešava unutrašnjom okupacionom vlašću i daljim medijskim ispiranjem mozga stanovništvu, podesnim oblikovanjem javnog menja.
    Kod nas sve radi naopako i kontraproduktivno, umesti da se suzbija i ograničava i drastično oporezuje natalitet i porast populacije kod nas se subvencioniše. To se sve radi progamirani i smišljeno po nalogu globalsti sa Zapada, ova vlast je instrument u njihovim rukama. Potrebno je produkovati siromaštvo, do te mjere osiromašoti narod, a u Svetom pismu je rečeno da bi vladao narodom moraš ga baciti u blato. Dakle, proizvedemo siromaštvo, glad, nezaposlenost, bolesti, epidemije. A onda tako siromašno stanovništvo ne pita za cenu po koju se preživaljva, ucjene krediti, prekomjerna zaduživanja, koncesije, strane okupacione i pljačkaške investicije do potpunog gubitka prirodnih resursa i suverenitetea na svojoj teritoriji u rođenoj zemlji.
    Pitajte milion nezasposlnih u BiH da li su za povećanje i li smanjenje nataliteta i populacije.
    Pitajte milon nezaposlenih kojima je marka misaona imenica da li imaju od čega nahraniti porodicu.
    Pitajte studente kvazifakulteta od čega žive, dok studiraju dobijaju nekakve stipendije, od podignutih kredita kod MMF-a, a kad završe taj kvazifakultet, onda postanu veća sirotinje nego što su bili dok su dobijali studentske stipendije.

Оставите одговор