Макете које је гађао НАТО: Умјесто мотора, буре и ватра (ВИДЕО)

У Музеју ваздухопловства у Сурчину, недавно је изложена рестаурирана макета авиона "миг 29" у природној величини, која је 1999. године коришћена као лажни циљ за НАТО авијацију. Од укупно шест макета, само је једна делимично "преживела" бомбардовање, тешко оштећена, али је после два месеца рада поново враћена у живот, објавио је РТС.

субота, јануар 27, 2018 / 20:33

Аутор макете је потпуковник и пилот у пензији Ђорђе Иванов, који је са својим пријатељима макетарима направио макете и тако код НАТО стратега створио илузију о уништеним авионима.

"Пре три године, са Батајнице смо је превукли у музеј и скоро два месеца требало је да се рестаурира. Макета сведочи о времену када смо веровали да технолошки надмоћну силу помоћу штапа и канапа можемо да заварамо да помисли да су то прави авиони и да их гађа", објашњава Иванов за емисију "Дозволите…".

Током НАТО бомбардовања, Ратно ваздухопловство Војске Југославије изгубило је већину авиона "миг 29" и у једном тренутку остало их је само шест.

Иванов је тада био пилот Ратног ваздухопловства и дошао на идеју да се уради прво једна макета, па ако се непријатељ "прими" – још пет и тако створи илузија да су тада најбољи авиони ВЈ уништени.

"Макета је рађена тако да визуелно изгледа као прави авион. Она даје и радарски одраз јер је израђена од лима, мотори су од буради у којима смо ложили ватру, а унутар макете била је постављена радио-станица НАТАША која је имитирала комуникацију", са осмехом говори Ђорђе Иванов.

Макете су израђиване у једној фабрици намештаја која се налазила у Војводини, а у почетку је читав посао највише зависио од ентузијазма људи који су често радили и по 24 сата без одмора.

Због неповерљивости војног система, прва макета је израђена за 20 дана, а за сваку наредну требало је по пет до седам дана, јер је и војни систем схватио велики значај лажних циљева.

"Ми смо макете довлачили путем којим су и прави авиони долазили на писту. Када НАТО сними ситуацију, имали смо седам минута да померио прави авион и на приближно исто место поставимо макету коју је онда непријатељ ракетирао", објашњава нам Иванов.

Макете су постављане на траву, како у случају поготка не би била оштећена писта, а НАТО ниједном "није омануо" – погодио је све макете, али не и авионе.

Без признања

Уз Ђорђа Иванова, на изради макета радили су макетари, али је највише било столара, а нико од њих никада није добио никакво признање.

"И сада када се рестаурирала макета, нико ми није помогао, осим колега и људи из Музеја ваздухопловства. На крају крајева, то није ни битно, битно да је то ушло у историју", поносан је некада пилот, а данас сликар и иконописац.

Макета авиона "миг 29" је из Батајнице у Музеј ваздухопловства допремљена у веома лошем стању јер је била препуштена зубу времена, а највећи део макете није ни постојао.

Наравно, макета је код аутора пробудила и емоције и сећање на 1999. годину.

"Човек све негативне ствари које доживи у животу хоће да истисне из мозга, тако да и ја покушавам да истиснем све те детонације, експлозије, погибије. Најлепша ствар је да ми се 24. априла те 1999. године родио син Јован у болници "Драгиша Мишовић", дан пре него што су бомбардовали болницу", објашњава Ђорђе Иванов.

Ђорђе Иванов је цео живот провео у војсци. Завршио је прву класу Војне гимназије у Београду, Ваздухопловну војну академију у Задру, а потом је службовао у Пули, некадашњем Титограду, у Приштини је летео 13 година, а у Батајници га је затекао рат.

Отишао је у пензију 2001. године и са сетом прича о томе како су он и његови саборци заборављени.

"Ове године су ме први пут звали из Батајнице на славу пилота, што ме је пријатно изненадило, од удружења пилота добио сам захвалницу и награду. Држава се ту до сада није показала, а војска најмање, не само према мени него према свима који су учествовали у тој акцији", каже Иванов.

Ипак наглашава да је имао помоћ директора Музеја ваздухопловства, који је одобрио средства за рестаурацију, што не би могло да се деси да је држава имала нешто против те акције.

"Ја сам себи нашао мир, радим цркве, тренутно сам на Голији, осликавам иконе и уживам у томе. Ко год буде чуо и видео ову причу, ми стојимо на располагању", истиче Ђорђе Иванов.

Он је до сада имао више од 65 изложби у Америци, Паризу, Риму, Братислави. Бави се иконописањем, осликао је и десетак цркава, а свет уметности, боја и четкица донео му је преко потребан мир и срећу.



Оставите одговор