Лансирана прва ракета у свемир која није једнократна

Ракета Фалкон 9 приватне свемирске компаније Спејс екс успјешно је јуче лансирана из Кејп Канаверала на Флориди са НАСА теретом за Међународну свемирску станицу, преноси ХИНА. Потисни дио ракете неколико минута касније спуштен на океанску платформу како би могао поновно користити, што је први такав случај у историји свемирских летова. Око двије и по минуте […]

субота, април 9, 2016 / 12:04

Ракета Фалкон 9 приватне свемирске компаније Спејс екс успјешно је јуче лансирана из Кејп Канаверала на Флориди са НАСА теретом за Међународну свемирску станицу, преноси ХИНА.

Потисни дио ракете неколико минута касније спуштен на океанску платформу како би могао поновно користити, што је први такав случај у историји свемирских летова.

Око двије и по минуте након лансирања, пошто је потрошио гориво, главни дио двостепене 70 метара високе ракете аутоматски се одвојио, окренуо и упутио према платформи која плута у Атлантику око 300 километара сјевероисточно од Кејп Канаверала.

На снимцима НАСА види се како се велики потисни дио ракете лагано спушта на платформу, осам минута након лансирања.

"Ракета је слетјела, није пробила платформу нити се преврнула. Стварно смо срећни и узбуђени због тога", казао је Маск новинарима у свемирском центру "Кенеди" недуго након спуштања ракете.

Амерички предсједник Барац Обама похвалио је на Твитеру нови Масков успјех.

"Честитам Спејс ексу на спуштању ракете на море. Захваљујући иноваторима попут вас и НАСА Америка и даље предводи свемирска истраживања", написао је Обама.

Успјешно аутоматско слијетање главног дијела ракете на платформу у Атлантском океану представља још један корак у настојањима милијардера Елона Маска и његове компаније "Спејс експлорејшн текнолоџиз" да развију јефтину ракету која се може поновно користити, чиме би се знатно смањили трошкови летова у свемир.

"Фалкон 9" је у орбиту послао теретни свемирски брод "Драгон" који би у недељу требало да пристане уз МШ, 100 милијарди долара вриједну свемирску станицу која кружи око Земље на висини од око 400 километара. Ријеч је о првом снабдевању међународне станице ракетом "Спејс екса" за НАСА након инцидента у јуну прошле године, када је "Фалкон 9" са "Драгоном" и теретом за МШ експлодирао недуго након полијетања.



Оставите одговор