Костарика прошла Грчку након пенала

Репрезентација Костарике направила је највећи успјех у историји, пошто је у драматичном мечу осмине финала Мундијала савладала Грчку после пенала 1:1 (5:3). Успјех ‘Тикоса’ је још већи јер су последњих сат времена играли са играчем мање, али су пожртвована игра и фантастични голман Кејлор Навас донијели тријумф. После 120 минута није било побједника, Костарика је […]

понедељак, јун 30, 2014 / 03:06

Репрезентација Костарике направила је највећи успјех у историји, пошто је у драматичном мечу осмине финала Мундијала савладала Грчку после пенала 1:1 (5:3).

Успјех ‘Тикоса’ је још већи јер су последњих сат времена играли са играчем мање, али су пожртвована игра и фантастични голман Кејлор Навас донијели тријумф.

После 120 минута није било побједника, Костарика је повела, али је Папастатопулос изједначио у последњим тренуцима меча. Навас затим брани шут Гекасу, а Умања доноси свом тиму историју!

Костарика ће се за полуфинале борити са селекцијом Холандије, која је тек у финишу меча успјела да преокрене резултат, а јунак тријумфа био је Клас-Јан Хунтелар.

Сусрет селекција из Централне Америке и Европе донио је оно што су сви очекивали. Тврду и стрпљиву игру, пуно фаулова на средини, али се све то промијенило у 66. минуту. Тада је штопер ‘Тикоса’ Оскар Дуарте зарадио други жути картон, из исто толико фаулова, међутим, Грци у преосталих сат времена нису стигли до прокрета.

По шампионе Европе из 2004. године кобна је била четврта серија једанестераца, Навас је одбранио шут Теофанису Гекасу, да би затим Умања савладао Карнезиса за велико славље.

Костариканци су тако поправили резултат из Италије ’90, када их је Бора Милутиновић предводио до осмине финала. Такође, Костарика је прва селекција, од САД из Јапана и Јужне Кореје, из КОНКАКАФ зоне која је ушла међу осам најбољих на свијету.

На самом старту сусрета занимљива сцена, на центру су се нашли капитени двеју селекција, саиграчи из Фулама – Брајан Руис и Јоргос Карагунис.

Костариканци су боље отврили меч, имали лопту у свом посједу у уводним минутима, али су дјеловали пасивно па нису успјели озбиљније да запријете. Грчка је недуго затим преузела контролу и почела да пријети, углавном преко бокова, али ни они нису успјевали да погоде барем оквир гола. Један од кључних момената сусрета догодио се у 42. минуту, када је Дуарте зарадио прву јавну опомену, да би 120 секунди касније Димитрис Салпингидис промашио сјајну шансу.

Тачније, сјајан је био Кејлор Навас. Холебас је повукао контру и пронашао искусног нападача на другој стативи, овај је шутирао из прве – а Навас коленом избацио лопту у аут. До краја полувремена није било више шанси, па се на одмор отишло без голова и шута у гол (0/6).

Наставак нам је донио офанзиву Грка, али су ‘Тикоси’ били ти који су први стигли до вођства. Неуморни Џоел Кембел је вукао лопту и проиграо Болањоса на лијевом боку, да би везњак одложио лопту на ивицу казненог, до капитена Руиса. Прекаљени центарфор је примијетио да је Карнезис заостао на првој стативи и дивним и прецизним ударцем пласирао лопту у мрежу. Био је то први шут у оквир гола Костарике.

Само три минута касније могло је да буде 2:0, али је судија Вилијамс превидио играње руком Василиса Торосидиса (на веома сличан начин као Немања Видић пре четири године у ЈАР).

Екипа Фернанда Сантоса деловала је изгубљено после примљеног гола, да би селектор увођењем Костаса Митроглуа покушао нешто да промени. Међутим, за то се потрудио несрећни Оскар Дуарте у 66. минуту.

Холебас му је задавао превише проблема по лијевој страни, па је штопер Костарике био принуђен да руши захукталог Грка, а арбитар му је без размишљања показао црвени. Од тог тренутка кренула је ултраофанзива Грчке, покушавала су на све начине, али им је недостајало концентрације у завршници. И када су успјевали да погоде гол, Навас је био непрелазан.

Ипак, Грци као Грци, наставили су да ‘кидишу’ све до последњег минута, да би им се то поново исплатило. Дуго је трајала акција Хеласа у надокнади времена, Гекас је шутриао из окрета, Навас кратко одбио, а Сократис Папастатопулос закуцао лопту у мрежу. Био је то први погодак који су Костариканци примили из игре за, испоставиће се, 390 минута фудбала.

Продужеци

Наставила је Грчка у истом ритму, притискали су са свих страна од старта додатних пола сата, али су и даље све успијевали да упропасте прије уласка у казнени. Најбољу прилику да све ријеши и израсте у јунака имао је Костас Митроглу, после контре "5 на 2", али се лоше снашао.

Приступило се извођењу пенала, а серију је отворио Болањос сигурном реализацијом. Одговорио му је Митроглу на исти начин, да би затим погађали Руис и Гонсалес са једне, и Холебас и Лазарос са друге.

Џоел Кембел је хладнокрвном егзекуцијом донио нову предност својој екипи, да би затим лопту узео Теофанис Гекас. Добро је гађао, желивши да погоди горњи десни угао гола Наваса, играча утакмице, али га је голман Тикоса прочитао и одбранио пенал.

Очекивања нације пала су на дефанзивца домаће Саприсе – тридесетједногодошњег Михаела Умању. Иако бекови не важе за добре извођаче прекида, Умања је био врло сигуран и снажним шутем исписао нове странице фудбалске историје своје земље.