Клубови са Пиринеја харају Лигом Европе

Фудбалери Порта, Виљареала, Браге и Бенфике обезбиједили су пласман у полуфинале Лиге Европе. Најдраматичније је било у Браги, гдје је домаћин играо 58 минута са играчем мање, али је одолио Динаму (0:0) и пласирао се даље после 1:1 у Кијеву. ПСВ је водио 2:0 против Бенфике, али је португласки тим изједначио и тако сачувао предност […]

петак, април 15, 2011 / 00:25

Фудбалери Порта, Виљареала, Браге и Бенфике обезбиједили су пласман у полуфинале Лиге Европе.

Најдраматичније је било у Браги, гдје је домаћин играо 58 минута са играчем мање, али је одолио Динаму (0:0) и пласирао се даље после 1:1 у Кијеву.

ПСВ је водио 2:0 против Бенфике, али је португласки тим изједначио и тако сачувао предност од 4:1 из првог меча. После 5:1 у Шпанији, Виљареал је и у Еншедеу добио Твенте, а Порто је још раније елиминисао Спартак.

Полуфинални мечеви на програму су 28. априла и петог маја, а састају се Порто – Виљареал и Брага – Бенфика.

Иако је ПСВ био тај који је јурио резултат, у првих 15-ак минута то није био случај. Прво је акробатским ударцем покушао Гаитан, али је лопта завршила мало преко пречке. Затим се Савиола докопао лопте после кардиналне грешке Марсела, али је голман Исаксон спасао свој тим.

Домаћи тим потом је заиграо боље на средини терена и из прве праве акције стигао до вођства – Ленс је сјајно центрирао са десне стране по земљи, а Балаш Џуџак правовремено је утрчао и постигао свој пети гол у ЛЕ ове сезоне (1:0).

Већ у 20. минуту тренер Бенфике Жесус био је принуђен да направи прву измјену – умјесто повређеног Салвија у игру је ушао Мартинс.

Само пет минута касније екипа из Ајндховена дуплира вођство – гости су изгубили лопту на средини терена, Џермејн Ленс је изашао пред Роберта, који му је први шут одбранио, али се лопта одбила до 23-годишњег нападача који је из другог покушаја смјешта у мрежу (2:0).

У 30. минуту после несхватљиве грешке Переире Џуџак је избио сам пред Роберта, али је голман Бенфике тада успио да спаси свој тим.

Темпо игре потом је опао, ПСВ је имао два солидна покушаја са дистанце, али Брага у другом минуту надокнаде постиже врло вриједан гол – после центаршута из слободног ударца са десне стране Исаксон је избио лопту, али ју је штопер Луисао идеално примио и потом послао неодбрањив ударац у горњи лијеви угао (2:1).

У првих 15-ак минута другог полувремена Бенфика се одлично бранила, мада је домаћа екипа имала добру прилику када је Лабијад шутирао преко гола. Осим те акције, ПСВ је ријетко када успијевао да дође до шеснаестерца, а гости су опасно припријетили преко Гаитана у 59. минуту. У наставку исте акције Луисао је шутирао главом преко гола.

Бенфика у 63. минуту стиже до изједначења – Сезар Пеишото бриљантно је прошао по лијевој страни, а у казненом простору га је оборио Марсело. Лопти је пришао Оскар Кардосо и ударцем по средини гол изједначио резултат (2:2).

Тим поготком питање проласка у полуфинале било је ријешено јер је холандска екипа морала да постигне четири гола до краја утакмице.

До краја меча ПСВ је углавном имао иницијативу и желио да дође до побједе бар у другој утакмици, али то домаћима није пошло од руке. Шансу је добио и српски интернационалац Јагош Вуковић, који је од 72. минута играо умјесто Тамате.

Брага, која је позната као тврда екипа, није дозвољавала кијевском тиму да створи озбиљније шансе иако су гости у првом полувремену имали лопту у ногама двије трећине времена.

Од 30. минута Пауло Цесар је искључен, па је Динамо на терену имао играча више. Ипак, поготка није било иако је Јеременко имао солидну прилику у завршници полувремена, па су домаћи на 15-минутни одмор отишли са повољних 0:0.

Португалски тим одолијевао је са играчем мање на терену и не само то, Брага је у неколико наврата озбиљно припретила голу Шовковског, пре свих Хуго Виана. Уласком Дениса Гармаша на терен Динамо је заиграо нешто ангажованије, управо Гармаш имао је неколико солидних покушаја, али промјене резултата није било до краја меча.

У 88. минуту због другог жутог картона искључен је одбрамбени фудбалер Динама Горан Попов, члан Црвене звезде 2004. године.

Домаћи су у Еншедеу стигли до вођства у 32. минуту, а стријелац је био 23-годишњи Емир Бајрами, момак који је рођен у Приштини. Поготку је претходила одлична акција Јансена и Брајана Руиса, коју је Бајрами крунисао голом из близине.

На трибинама стадиона Твентеа тињала је нада да домаћи могу до чуда у другом полувремену, али их је у реалност вратио Ђузепе Роси у 60. минуту. Тијендали је оборио Мубарака у казненом простору у 60. минуту и добио црвени картон, а италијански интернационалац сигурно је реализовао пенал – 1:1.

До краја меча ’жута подморница’ забиљежила је тријумф, а и други гол гости су дали са бијеле тачке – Даглас је направио прекршај над Марком Рубеном у шеснаестерцу, а управо је Рубен прецизно извео пенал за вођство гостију (2:1). У самој завршници гол је постигао и Кани, па је Виљареал Твентеу дао укупно осам погодака у две утакмице.