Кливленд спријечио рекорд Ратника, а поставили неке своје

Кливленд Кавалирси савладали су Голден Стејт Вориорсе у четвртој утакмици финала НБА лиге на свом терену са 137:116. Оборено је неколико индивидуалних и тимских рекорда, а Кавалирси су опстали у серији и смањили заостатак на 3–1. Тиме су прекинули серију Голден Стејта у овогодишњем плеј офу, и спријечили их да до титуле дођу без пораза, […]

субота, јун 10, 2017 / 11:57

Кливленд Кавалирси савладали су Голден Стејт Вориорсе у четвртој утакмици финала НБА лиге на свом терену са 137:116.

Оборено је неколико индивидуалних и тимских рекорда, а Кавалирси су опстали у серији и смањили заостатак на 3–1. Тиме су прекинули серију Голден Стејта у овогодишњем плеј офу, и спријечили их да до титуле дођу без пораза, што до сада никоме није успјело.

Најзаслужнији за побједу био је Кајри Ирвинг који је убацио 40 поена и од почетка утакмице правио "дар мар" одбрани Вориорса. Леброн Џејмс је уписао нови трипл дабл и исписао још једну страницу кошаркашке историје.

Исто је учинила и читава екипа Кливленда која је оборила рекорд по броју поена убачених за једно полувријеме плејоф утакмице. Коњаници су у првом полувремену "затрпали" кош Вориорса са 86 поена и оборили претходни рекорд Даласа који је износио 83 поена из 2003. године.

Тимови су са 154 коша оборили и рекорд по броју укупно убачених поена у првом полувремену једне плејоф утакмице (150) који су од 1983. године држали Сан Антонио и Денвер.

После побједе у неизвесној завршници треће утакмице када су Вориорси преломили меч захваљујући погоцима Кевина Дурента, али и лошим нападима Кавса, тим из Охаја је био у још тежој ситуацији него прошле године.

У прошлој утакмици су били надомак побједе до које их је дијелило 45 секунди. Нису успјели јер у последња три минута после тројке Џеј Ар Смита нису постигли ни кош, а Голден Стејт је за то вријеме направио серију 11:0. Кавалирси су прокоцкали шест поена предности и остали без прилике за поправни.

Први од евентуална четири поправна испита су положили. У прве двије утакмице готово сам је играо Леброн Џејмс, у трећој се прикључио Кајри Ирвинг, а сада и Кевин Лав па резултат није изостао.

Од почетка утакмице су Кавси наметнули јак темпо, уз чврсту одбрану и велики број тројки. Прва четвртина је протекла и у запањујућем броју слободних бацања (22) која су извели.

Оно што су Вориорси радили у трећој утакмици сада је полазило за руком њиховим противницима. Постигли су играчи Кливленда укупно 24 тројке из 45 покушаја и тројке су направиле разлику.

"Ратници" су дали 11 из 39 покушаја изван линије 7.25, а у осталим статистичким категоријама екипе су биле готово егал.

Још једну невјероватну партију је приказао Кајри Ирвинг који је после полувремена треће утакмице почео да игра на потпуно новом нивоу. Ни у четвртој утакмици га нико није могао зауставити па је уз 40 поена (15/27 из игре) имао 7 скокова и 4 асистенције. Ирвинг је био опасност са свих страна. Погађао је за три, продирао, враћао лопте и ширио рекет.

У томе му је помагао и Кевин Лав који се коначно прикључио игри са 23 поена и 6/8 за три.

Трипл дабл за Леброна Џејмса у овом финалу није ништа ново. "Краљ" је имао 31 поен, 10 скокова и 11 асистенција и уписао се у историју по броју трипл даблова у финалу НБА лиге престигавши Меџика Џонсона. Меџик је имао осам трипл дабл учинака у финалима, а Џејмсу је ово био девети.

Вориорси нису успјели да дођу до 16. узастопне побједе у плејофу чиме би поставили рекорд у историји НБА. Мада Кавалирси нису успјели да ограниче учинак Кевина Дурента, јесу то успјели са Каријем и Томпсоном. "Сплеш брадерси" су погодили укупно 27 поена уз шут 8/24, па Дурент са 35 поена (9/22 из игре) овог пута није успио да направи превагу. Кари је имао још и пет скокова и 10 асистенција, а Томпсон три скока и двије асистенције.

Најбољу подршку Кеј Дију пружио је Дрејмонд Грин са 16 поена и 14 скокова уз три асистенције, а Вориорси иду у залив са надом да ће у петој утакмици шампионску титулу вратити тамо гдје су је однијели прије двије године.