Киша ослабила испашу пчела

Кишно вријеме отежава пчелама искоришћавање главне паше медоносног дрвета багрема на сјеверу Републике Српске, али и зановета и кадуље на југу, па пчелиња друштва скупљају мале количине нектара, изјавио је Срни предсједник Савеза удружења пчелара Српске Радивоје Макисмовић. Максимовић је упозорио да тренутна ситуација условљава и развој ројевног нагона, који се у јачем интензитету очекује […]

понедељак, мај 28, 2012 / 15:42

Кишно вријеме отежава пчелама искоришћавање главне паше медоносног дрвета багрема на сјеверу Републике Српске, али и зановета и кадуље на југу, па пчелиња друштва скупљају мале количине нектара, изјавио је Срни предсједник Савеза удружења пчелара Српске Радивоје Макисмовић.

Максимовић је упозорио да тренутна ситуација условљава и развој ројевног нагона, који се у јачем интензитету очекује у наредном периоду, те да пчелари то требају спречавати и стално бити на пчелињаку.

Он је тренутно стање у пчеларству Српске оцијенио задовољавајућим, иако су пчелари у нову сезону ушли са слабим душтвима, јер је прошле године забиљежен губитак и до 50 одсто пчелињих друштава.

Према његовим ријечима, најтежа ситуација била је на подручју Херцеговине, гдје је страдало од 40 до 50 одсто пчелињих друштава.

"Пчелари, који су током прошле године водили рачуна, односно извршили замјену младих матица, третирали друштва против паразита, прихрањивали и обезбиједили довољне количине хране, успјели су да сачувају своја пчелиња друштва", рекао је Максимовић.

Он је навео да производња пчелињих производа варира, али да је просјек 10 килограма по кошници, мада се може десити и принос од 40 килограма по кошници.

"Претпостављамо да на подручју Српске има око 200.000 кошница и око 5.000 пчелињих друштава, тако да ако узмемо принос од 10 килограма, то значи да су капацитети 2.000 тона па и више, у зависности од године", нагласио је Максимовић.

Он је додао да је у плану израда пчеларске базе података, на основу које ће се знати тачан број пчелара и кошница у Српској.

Максимовић је истакао да је Министарство пољопривреде, шумарства и водопривреде пчеларима на вријеме исплатило прошлогодишње подстицаје од седам КМ по кошници, што је пчеларима добро дошло за куповину одређене количине шећера, као и да изврше прихрану пчела током јесени.

Он је рекао да би подстицаји могли бити и већи, али да треба имати у виду општу економску ситуацију, те да за ову годину очекују, ако не већи, онда исти износ подстицаја.

Право на подстицај прошле године имали су пчелари са минимум 50 друштава, којих је у Републици било око 1.800, са око 125.000 кошница, а Максимовића каже да би се ове године могао очекивати мањи број, с обзиром да је било страдања пчелињих друштава.

Ресорно министарство позвало је све пчеларе у Српској да се упишу у евиденцију пчелара, што је прописано Правилником о начину вођења евиденције пчелара и пчелињака у Републици, а рок за пријаву је 1. јун.



Оставите одговор