Кинески носач авиона пристао у Тартус!

Док је амерички предсједник Барак Обама упућивао ријечи добродошлице кинеском предсједнику Си Ђинпингу у Белој кући у петак, 25. септембра, и говорио о пријатељству између двије земље, кинески носач авиона Лиаонинг-ЦВ-16 се усидри у сиријској луци Тартус, у пратњи једне ракетне крстарице. Ово је ексклузивно откриће "ДЕБКАфајл". Пекингу није било тешко да "игра на два […]

недеља, септембар 27, 2015 / 15:32

Док је амерички предсједник Барак Обама упућивао ријечи добродошлице кинеском предсједнику Си Ђинпингу у Белој кући у петак, 25. септембра, и говорио о пријатељству између двије земље, кинески носач авиона Лиаонинг-ЦВ-16 се усидри у сиријској луци Тартус, у пратњи једне ракетне крстарице. Ово је ексклузивно откриће "ДЕБКАфајл".

Пекингу није било тешко да "игра на два вјенчања", да се удвара САД и тражи боље односе, док истовремено подржава Русију у њеној војној интервенцији у Сирији. Уз топле осмјехе и руковања на раскошном пријему на травњаку Бијеле куће, Пекинг демонстрира и мишиће – не само у Јужном кинеском мору, већ и придружујући се руско-иранском политичком и војном јачању у подршци сиријском предсједнику Башару Асаду и његовом режиму.

Војни извори ДЕБКАфајла кажу да је кинески носач авиона прошао кроз Суецки канал 22. септембра, дан после самита у Москви између руског предсједника Владимира Путина и израелског премијера Бењамина Нетањахуа.

Када су разговарали, Путин није поменуо да кинеске ратни брод долази у источно Средоземно море или његово одредиште. Долазак кинеског носача авиона је измијенило читаву стратешку ситуацију око сиријског сукоба, додајући нову глобалну димензију војној подршци Москве и Техерана Асаду.

Избор и превод Ћирилизовано

Напомена преводиоца: ДЕБКА ради свој посао у служби израелске државе. Ево шта они кажу о "вијести" да су се Израел и Русија уортачили. У питању је само црвени телефон

Са овим покушава да изађе на крај амерички државни секретар Џон Кери, који је 25. септембра послао државног подсекретара Венди Шерман, која је била и на челу преговарачког тима у "нуклеарним" разговорима са Ираном, да објави да је Обамина администрација спремна на дијалог са Ираном о ситуацији у Сирији, и да се о овој теми може разговарати када се Кери буде састао са иранским министром спољних послова Мухамедом Џавадом Зарифом у Њујорку 26. септембра.

Али, ако се главни амерички дипломата нада да ће премостити руску иницијативу у Сирији одлазећи директно у Техеран, закаснио је. Иран већ убрзано повећава своје војно присуство у ратом разореној земљи, у чему га подупиру копнене, ваздушне и морнаричке снаге двије свјетске силе, Русије и Кине.

Овај преокрет има веома штетан утицај на стратешки и војни положај Израела. Такође јача одлучност иранског врховног вође ајатолаха Али Хаменеија да од нуклеарног споразума закљученог у јулу начини средство за политичко, војно и економско изоловање САД на Блиском истоку, а не прекретницу у односима САД са Ираном, чему се Обамина администрација надала.

Наши војни извори су пронашли доказе да кинеске снаге раде на томе да дуже остану у Сирији. Носач је у Тартусу, али нема његовог контингента авиона. Авиони и хеликоптери би требало да буду на палуби до средине новембра – да долете директно из Кине преко Ирана, или стигну тако што ће их превести џиновски руски транспортери из Кине преко иранског и ирачког ваздушног простора.

ИРАК СЕ ПРИБЛИЖАВА РУСИЈИ И ИРАНУ

Ово објашњава хитност успостављања руско-сиријско-иранске "војне координационе ћелије" у Багдаду за последњих неколико дана. Овај механизам, плус руски официри виђени у Багдаду, указује да се руско војно присуство не ограничава само на Сирију, већ почиње да се прелива и у Ирак.

Координациона ћелија – или ратна соба – представљена је као неопходност за отпочињање рада са шиитским милицијама које подржава Иран а које се боре против Исламске државе и у Ираку, и у Сирији. Али биће да је хитно потребна да може да контролише густ саобраћај и летове руских, иранских и кинеских војних авиона преко ирачког ваздушног простора.

Наши извори јављају да ће Кинези у Сирију послати ескадрон ловаца Ј-15 "Летећа ајкула", од којих ће неки бити за полијетање са палубе носача, а остатак стациониран на руском аеродрому близу Латакије. Кинези ће такође послати З-18Ф противподморничке и З-18Ј хеликоптере за рано упозоравање. Поред тога, Пекинг ће одвојити најмање 1000 маринаца да се, заједно са колегама из Русије и Ирана, боре против терористичких група и Исламске државе.

Антитерористички извори ДЕБКАфајла истичу да ће кинески маринци – као што ће и руској морнаричкој пјешадији бити наређено да тражи побуњеничке милиције са регрутима из Чеченије и Кавказа – гледати да убијају ујгурске борце из сјеверне, претежно муслиманске, кинеске провинције Синђианг.

Исто као што Путин нема жељу да види како се чеченски борци враћају у Русију , тако кинески предсједник Си хоће Ујгуре да спријечи да се врате кући са сиријског ратишта.



0 КОМЕНТАРА

Оставите одговор