Казахстан предлаже формирање фонда за храну исламских земаља

Казахстански предсједник Нурсултан Назарбајев предложио је да муслиманске земље створе сопствене резерве хране, да би се спријечиле несташице и побољшала прехрамбена безбједност исламског свијета. На исламском економском форуму који је одржан у главном граду Казахстана, Астани, Назарбајев је предложио да се оснује регионални фонд муслиманских земаља, сличан Организацији УН за храну и пољопривреду (ФАО), и […]

среда, јун 8, 2011 / 21:50

Казахстански предсједник Нурсултан Назарбајев предложио је да муслиманске земље створе сопствене резерве хране, да би се спријечиле несташице и побољшала прехрамбена безбједност исламског свијета.

На исламском економском форуму који је одржан у главном граду Казахстана, Астани, Назарбајев је предложио да се оснује регионални фонд муслиманских земаља, сличан Организацији УН за храну и пољопривреду (ФАО), и да његова земља, која је највећи свјетски извозник брашна, буде домаћин тог новог тијела, пренјео је Ројтерс.

У ту организацију би била укључена Исламска банка за развој, са сједиштем у Саудијској Арабији, и пул за храну састављен од представника земаља чланица Организације исламске конференције (ОИЦ).

Према речима Исмаила Омара Гереха, предсједника Џибутија, 22 од 57 чланица ОИЦ спадају међу најмање развијене земље свијета и суочене су са несташицама прехрамбених производа.

С друге стране, Казахстан, бивша совјетска република у којој 70 одсто од 16,4 милиона становника чине Муслимани, је нето извозник житарица. Домаћа потрошња житарица у тој земљи износи свега 2,5 милиона тона, док је у последњих пет година просјечни род жита износио 17 милиона тона.

Казахстан је у 2010. био седми најзначајнији извозник пшенице надомјестивши, иако и сам погођен сушом, део мањка руског хљебног жита на свјетском тржишту, повећавши извоз нарочито у Азербејџан и Турску.

За текућу сезону у плану је извоз шест милиона тона пшенице, док би у наредној требало да буде и већи.

Казахстанци тренутно траже инвеститоре за развој месне индустрије. У плану је да извоз говедине, који данас практично не постоји, до 2016. године достигне 60.000 тона.



Оставите одговор