Караџић звао Орића, трибунал одбио позив

Хашки трибунал је одбио захтјев бившег предсједника Републике Српске Радована Караџића, оптуженог за геноцид у Сребреници, да некадашњег команданта Армије БиХ у том граду Насера Орића обавеже да разговара са Караџићевом одбраном. У данас објављеној одлуци, расправно веће председавајућег О-гон Квона назначило је да Караџић није исцрпио све могућности да обезбиједи Орићеву добровољну сарадњу, што […]

понедељак, јануар 14, 2013 / 14:04

Хашки трибунал је одбио захтјев бившег предсједника Републике Српске Радована Караџића, оптуженог за геноцид у Сребреници, да некадашњег команданта Армије БиХ у том граду Насера Орића обавеже да разговара са Караџићевом одбраном.

У данас објављеној одлуци, расправно веће председавајућег О-гон Квона назначило је да Караџић није исцрпио све могућности да обезбиједи Орићеву добровољну сарадњу, што је услов који се мора испунити прије него што би Трибунал, ако оцијени да је неопходно, ту сарадњу могао обезбиједити обавезујућим налогом (субпоена).

Судије су тај закључак утемељиле на чињеници да је Орић, преко адвоката, одбио да са Караџићевим правним савјетницима разговара само о злочинима над Србима почињеним у Сребреници и околини 1992-95. док је у току истрага коју власти Републике Српске воде против њега због тих злочина.

Караџић је, како пише у данашњој одлуци, тражио да суд Орића обавеже да с његовим правним савјетницима разговара о "догађајима у Сребреници 1992-95" што не искључује могућност да би Орић могао пристати на разговор о другим темама изван оптужби за злочине.

Позивајући се на навод из Караџићевог захтјева да би о евентуалном позивању Орића за свједока одбране одлучио тек послије разговора, судије подсјећају да тиме одбрана није доказала да је издавање обавезујућег налога у овом тренутку неопходно.
То, међутим, Караџића не спречава да обнови захтјев послије додатних покушаја да Орића приволи на добровољни исказ.

Средином новембра, Караџић који се брани сам, затражио је да суд Орића обавеже да одговори на његова питања.

У поднеску је било наведено да је Орић, преко адвоката, одбио Караџићев позив уз образложење да би његов исказ пред Триубналом могао бити самооптужујући, односно да би га власти РС могли искористити у истрази коју воде против Орића због сумње да је починио ратне злочине.

Орићево свједочење значајно је за Караџићеву одбрану због централне улоге коју је као командант 28. дивизије АБиХ имао у војним активностима у Сребреници, 1992-95.
По одбрани, Орић може свједочити да "АБиХ никада није демилитаризовала Сребреницу као што је захтијевао споразум са УН и да су, пошто је Сребреница постала заштићена зона УН, његове јединице посједовале и допремале тешко и пјешадијско оружје, скривајући га од Унпрофора".

Орић може свједочити и да је велика количина оружја и муниције прокријумчарена у Сребреницу почетком 1995. хеликоптером из околине Жепе, пише у Караџићевом поднеску.

Напади из Сребренице на српска села 1992-95, укључујући и оне непосредно прије офанзиве Војске Републике Српске на град у јулу 1995, такође би, по одбрани, могли бити тема Орићевог свједочења.

"Генерал Орић може, такође, свједочити да су се јединице АБиХ често позиционирале близу посматрачких пунктова Унпрофора и отварале ватру у намјери да навуку ватру бх. Срба на особље УН и изазову међународну интервенцију у своју корист", тврди Караџићева одбрана.

Уколико буде свједочио, Орић може потврдити и да је велики дио хуманитарне помоћи достављене за цивиле у Сребреници узимао за своју војску.

Као образложење за захтјев да Орић свједочи, Караџић наводи и да Орић може пружити "инсајдерске информације о томе да је босанска влада жртвовала Сребреницу и њене становнике као дио стратегије да добије дијелове Сарајева које је жељела" у оквиру рјешења за обуставу рата.

"Свједочење генерала Орића је релевантна за доказивање да је Караџић имао легитимни војни разлог да нареди напад на Сребреницу, како би прекинуо комуникацију између Сребренице и Жепе и окончао нападе из заштићеног подручја", писало је у поднеску.

Орићево свједочење било би од помоћи Караџићу да "негира тврдње тужилаштва да је напад на Сребреницу био дио удруженог злочиначког подухвата чији је циљ била депортација и убиство Муслимана у намјери да се униште као етничка група, нагласила је одбрана.

Хашки трибунал је 2008. ослободио Орића кривице за злочина над Србима у Сребреници и околини, усвојивши његову жалбу на првостепену пресуду којом је био осуђен на двије године затвора.

Првостепеном пресудом, Орић је 2006. проглашен кривим зато што није спријечио злостављање и убиства заробљеника у сребреничкој полицијској станици између децембра 1992. и марта 1993. године.

Будући да је од хапшења 2003. био у притвору Трибунала у Схевенингену, Орић је одмах након првостепене пресуде 2006. пуштен на слободу.



0 КОМЕНТАРА

  1. То жуто говно О-гон Квон, је јужно-корејанско пашче, америчке производње, то је горе од шиптара!
    Свједоци корејског рата, биљеже да су најмонструозније злочине према сународницима чинили ти јужно кореанци, они су пекли живе људе са сјевера Кореје, они су набијали на колац заробљене то је америчка пасмина дивљих злочинаца, зато су и овог жутог мајмуна извукли на ово мјесто у суду!

  2. tadašnji predsjednik Rašo je kockao dok je Krajina padala, i davao poneku izjavu kako sveta srpska zemlja nece nikad pasti. sadašnji predsjednik je švercovao tada, i bio lažni opozicionar.

    ‘…ovde se đavolu jako dopada…jer ovo što se događa nije samo demonstracija političke moći i borbe da se mazne kinta…ovo ovde je čist satanistički ritual. dok se sve to dešava, većina ljudi ćuti. deo njih se ponaša tako jer u svemu direktno učestvuje, a ostali ćute zato što valjda veruju da će ih zlo mimoići. oni ne kapiraju da će se žrtve za ritual, kad prođu Hrvatska i Bosna, tražiti ovde. tada im neće pomoći uverenje da je dobro ovako jer je drugima gore. ritual će se naravno odvijati pod različitim imenima, ali će biti krvav, i trajaće dok god bude vladao onaj koji ga ovde izvodi’

  3. Ех мој инспекторе, види се да си неко урбано чељаде што је расло у ладовини, а сада ти је СНСД идеалан.

    И јаде не брукај нас. Истина је да се више од пола од нас из Крајине није латило пушке (узгред ја јесам, али нас је било недовољно!) и није нама крив Радован ни за шта. Јебала те пропаганда Биљане Плавшић!

  4. inspektor, 14.01.2013. 19:33:27

    Хм, невјероватно како се ви тада малољетни боље сјећате тих ратних околности него ми „старољетни“ што смо били у свему томе, као жртве околности и игре великих сила са обичним малим човјеком у том размирју епоха.
    Занимљиво како не знаш да је вриједност једног Телекома два пута била већа од оног што је изгубљено тад у Крајини, а све те паре су распискане на разне луксузе лакомих снсд гузица, па се не упиташ шта ћеш јести и шта ће ти дјеца сутра јести?
    Па да се упиташ како се могла сваком том избјеглом крајишнику омогућити тим истим парама или да се достојанствено врати на своја имања, или да започне живот достојан човјека у оном дијелу РС који је сачуван!?

    Добро је да признајеш да је тада још радила производња код нас, па сходно томе можеш закључити ко је све урадио да та производња више не ради!

Оставите одговор