Каква је нова руска бомба УПМБ Д-30СН, која има већи домет од чувених крилатих ФАБ-ова?

Ово УМПБ значи да је у питању универзална међувидовска једрећа бомба (УМПБ – универсальный межвидовой планирующий боеприпас). Зашто "међувидовска"? Зато што је ово комбинација између једреће, крилате бомбе и ракете.

понедељак, јун 3, 2024 / 11:09

Прерађене класичне ненавођење бомбе ФАБ-250/500/1500 су нешто што је Русији донијело превагу на бојном пољу против ОСУ. Посебно у посљедњих годину дана. Сви озбиљнији територијални помаци, након пропасти "јесење контраофанзиве" 2023. године, остварени су уз засипање украјинских позиција крилатим навођеним бомбама из породице ФАБ.

Крајем маја појавили су се први јасни снимци употребе врло обећавајућих крилатих бомби, које Руси означавају са Д-30СН УМПБ. Обећавајућих, јер мотор који посједује, омогућава руским авионима да их избаце много прије него што их противнички радар може захватити и гађати ракетом; односно ове бомбе су у фази када ракетни мотор не ради, једнако тешке за уочити и оборити.

Бомба са ракетним мотором, Д-30СН има могућност за вјешање на модернизовани авион Су-34НВО, али и неке друге. Број 30 означава пречник бомбе од 30 центиметара. Сада се најинтензивније користе на харковском правцу, за уништавање позадинске командно-штабне инфраструктуре, складишта муниције, као и жељезничких чворишта.

Упркос малој маси бојеве главе (само 250 кг, што омогућава употребу УМПБ-а из вишеструких лансирних ракетних система калибра 300 мм), аеродинамичка конфигурација муниције је много боља него код ваздушних бомби са УМПК. УМПК је скраћеница која значи на руском универзални модул једрења и корекције, а у питању су класичне "крилате" или "паметне" бомбе, направљење модернизацијом

Аеродинамичан дио бојеве главе и интегрални распоред оквира (без одвојене угаоне структуре са високим аеродинамичким отпором) повећавају носивост и смањују аеродинамички отпор.

Захваљујући томе, домет једрења када се пусти са висине више од 12 километара, може досећи 120 километара, што није инфериорније у поређењу са дометом свог америчког колеге – ГБУ-39/Б СДБ (Small Diameter Bomb).

Домет једрења УМПК креће се у просјеку од 45 до 65 км. Више него двоструко повећање домета ослобађања постиже се, између осталог, опремањем бомбе млазним (вероватно пулсним) мотором и одговарајућим резервоаром на течно гориво. Уколико се УМПК Д-30СН намјерава испалити из вишецјевног ракетног бацача, онда се користи мотор на чврсто гориво.

Због одсуства правоугаоних металних крила, УМПБ је неколико пута мање уочљив у поређењу са бомбама ФАБ-500-М54/М55 (процјена 0,05 кв. м према 0,3 кв. м за УМПЦ).

То значи да је домет детекције радара Д-30СН УМПБ украјинске војске приближно 2-2,5 пута мањи од домета за детекцију хибридних, УМПК бомби.

Још једна предност је обједињавање УМПБ калибра 300 мм са муницијом из вишецјевних ракетних система Смерч и Торнадо-С. Компатибилност са овим системима омогућава употребу УМПБ-а као ракета 9М528 и 9М542.

У овој верзији, УМПБ муниција, убрзана до 4-4,5 хиљада км/х и бачена са висине до 20 км, способна је да клизи на удаљености до 200 километара, како наводе руски извори. Украјинци су склонији да то смање на 90 километара.

Систем навођења муниције Д-30СН УМПБ је класичан и изграђен је на бази инерцијалне навигационе јединице и ГЛОНАСС/ГПС пријемника са високом отпорношћу на радио-електронско ометање.



Оставите одговор