Качињски: ЕУ нам не може ништа

Лидер пољске владајуће странке Право и Правда Јарослав Качињски рекао је да Европска Унија не може да казни Пољску и одузме јој право гласа због реформе која удара на независност судова, зато што би за то морала да нађе консензус свих чланица који нема.

петак, јул 21, 2017 / 10:22

"Молим да имате на уму да је за то да се примијене санкције неопходно да се нађе у другој етапи стопроцентна већина изузимајући земљу на коју се казна односи. Увјерен сам да то неће успјети. Иностранство је заинтересовано да и даље може да експлоатише Пољску а поштени судови би ту били велика препрека", казао је синоћ Качињски пољској државној телевизији ТВП.

Пољски конзервативци су захваљујући комотној већини у оба дома по хитном поступку, без јавне расправе усвојили прошле седмице два закона којима се реформише рад општих судова и избор главног, до сада независног органа судијске самоуправе а од уторка у бурној атмосфери пуној граје, вријеђања, чак и простачког, отимања мобилних телефона и гуркања, покушавају да прогурају у Сејму реформу Врховног

суда.О реформи судова у Пољској коју је означила као гушење независности правосуђа расправљала је јуче и Европска комисија а њен потпредсједник Франс Тимерманс запријетио је да је ЕК близу да покрене злогласни члан 7 европског уговора ЕУ по коме чланица која систематски угрожава правну државу и основне демократске вриједности може да буде кажњена, чак одузимањем права гласа у Унији.

Европска комесарка правде, Чехиња Вјера Јоурова отишла је даље и њемачким медијима казала да не може да замисли да би европски порески обвезници могли да суфинансирају да се у неку чланицу Уније уводи диктатура, те да Пољска ако заиста спроведе контроверзну реформу судова може да остане од 2021. године без десетина милијарди еура из европских фондова чији је иначе највећи корисник.

Тимерманс је данас рекао да ће наредне седмице због закона о судовима које је критиковао и Европски парламент и Савјет Европе ЕК покренути уобичајену процедуру против чланица које крше легислативу ЕУ пред Судом ЕУ у Луксембургу.

Шеф пољске дипломатије Витолд Вашчиковски одбио је било какав дијалог са ЕК и казао да све док закони нијесу усвојени и док их не потпише предсједник Анџеј Дуда нема шта коме да се правда и тумачи.

Његов замјеник задужен за европске послове Конрад Шимањски изјавио је да је Пољска спремна да се око своје реформе судова суди са Бриселом пред судом у Луксембургу.Јарослав Качињски објаснио је пољској

телевизији да ти закони морају да се усвоје без обзира што против њих хиљаде Пољака излазе већ два дана на улице у Варшави и још 30 градова Пољске и без обзира на протесте опозиције, јер како је казао, пољски судови су јаки према слабима а слаби према мафијама и привилегованим досадашњим посткомунистичким елитама.

"Госпођа која болује од шећерне болести појела је у радњи кексић а није имала да плати и Врховни суд није хтио да укине казну. Истовремено ослобађа мафију.

То је непрестана аболиција привилегованих. Има судија који вријеђају обичне људе а злочинцима се клањају", казао је Качињски.Лидер Права и Правде, формално само обични посланик а релано својврсни натпредсједник и натпремијер казао је такође да његова странка треба да остане на власти у Пољској бар осам година и више јер једноставно нема ниједне друге тако добре странке.

Аналитичари и правници упозорили су да распуштање Врховног суда и то што би нове судије именовао министар правде отвара врата да Право и Правда добије послушни Врховни суд који би сваке изборе у Пољској на којима не би побиједили конзервативци Качињског могао да прогласи за нелегалне и покрадене.



Оставите одговор