Италија дугује више од два трилиона евра

Италија би могла да затражи хитну помоћ од ЕУ – спољни дуг ове земље достигао је невјероватан износ од 2,041 трилиона евра. "Фајненшел тајмс" сматра да је Италија својевремено намјерно смањила показатеље свог спољног дуга да би се без препрека учланила у еврозону. Недавно су у италијанској штампи објављене занимљиве информације. Полазећи од песимистичних закључака […]

понедељак, јул 1, 2013 / 11:54

Италија би могла да затражи хитну помоћ од ЕУ – спољни дуг ове земље достигао је невјероватан износ од 2,041 трилиона евра.

"Фајненшел тајмс" сматра да је Италија својевремено намјерно смањила показатеље свог спољног дуга да би се без препрека учланила у еврозону.
Недавно су у италијанској штампи објављене занимљиве информације.

Полазећи од песимистичних закључака друге по величини банке Италије "Медиобанке", један број економиста тврди да ће Италија наредних мјесеци објавити дјелимични банкрот, као што се то недавно десило са Грчком.

Ипак, неки финансисјки експерти, упркос свему, сматрају да се Грчка и Италија не могу поредити.

Ђузепе ди Таранта, познати економиста и професор Римског универзитета "Луис Гвидо Карли", не пориче да је државни дуг Италије – огроман.

Истовремено, истиче он, Италијани су власници државне својине, која се процјењује на један трилион и 800 милијарди евра.

Осим тога, приватна лица у Италији имају својину која је троструко већа од државих дугова.

Међутим, Италија је приморана да се бори против читавог комплекса социјално-економских проблема, а најактуелнији је ниво незапосености од 12 одсто.

Одакле ће руководство земље узети средства за реструктуризацију дуга од два трилиона евра?

Италијани сматрају да треба измијенити базичне европске споразуме – Мастришки и Лисабонски.

Правила уписана у те документе споро, али сигурно воде ка агонији – сматрају економисти.

Мора бити одбачена политика "строге економије" Брисела и треба усмјерити напоре на мјере за стимулисање економског раста.

Италијански финансијски стручњаци вјерују да се мора постићи економски раст који је гарант запошљавања.

У противном, нема извлачења из економског шкрипца који све више притишће Италију. /



Оставите одговор