Инцко: Стагнација, назадовање, напредак…

Високи представник у БиХ Валентин Инцко Инцко изјавио је да је у БиХ могућ напредак упркос тренутној стагнацији и тенденцији назадовања у посљедњих пет година, истичући да је важно да међународна заједница, укључујући и Савјет Европе, остане чврсто ангажована у БиХ ради спречавања продубљења кризе. Инцко је поздравио чињеницу да је ЕУ утврдила посебне инструменте […]

уторак, мај 17, 2011 / 19:29

Високи представник у БиХ Валентин Инцко Инцко изјавио је да је у БиХ могућ напредак упркос тренутној стагнацији и тенденцији назадовања у посљедњих пет година, истичући да је важно да међународна заједница, укључујући и Савјет Европе, остане чврсто ангажована у БиХ ради спречавања продубљења кризе.

Инцко је поздравио чињеницу да је ЕУ утврдила посебне инструменте како би њен нови ојачани вид присуства у БиХ могао успјешно дјеловати, да би се пружила помоћ факторима у БиХ да изађу из тренутне безизлазне ситуације.

У саопштењу ОХР-а наводи се да је "као резултат увјерљивог става међународне заједнице, предсједник Републике Српске Милорад Додик сада обавезао Народну скупштину Српске да повуче антидејтонске акте од 13. априла".

Инцко је поздравио ангажман високог представника ЕУ за спољну политику и безбједност Кетрин Ештон о овом питању и нагласио да то треба посматрати као јасан знак одлучности ЕУ да обезбиједи поштивање Дејтонског мировног споразума у БиХ.

Инцко и шеф мисије ОЕБС-а у БиХ Гери Робинс, приликом данашње размјене мишљења са експертима за демократију Групе извјестилаца Комитета министара Савјета Европе у Стразбуру, констатовали су да је политичка ситуација у БиХ и даље забрињавајућа.

Инцко је рекао да је седам мјесеци након октобарских избора у застоју процес интеграције БиХ у ЕУ и НАТО, те да држава функционише на привременом финансирању и да нема изгледа за формирање власти на државном нивоу.

Робинс је пред Групом, чији је задатак процијенити у којој мјери је БиХ испунила обавезе након приступа у Савјет Европе, изјавио да у овом политичком контексту постоје мали изгледи за значајне помаке који су потребни за провођење пресуде у предмету "Сејдић – Финци".

Истичући недавно побољшање регионалне политичке климе, Робинс је упозорио да појединачни предмети ратних злочина и даље утичу на билатералне односе, нагласивши да ово питање треба ријешити тако да процес помирења може кренути правим током.

Робинс је похвалио недавни ангажман Кетрин Ештон у БиХ, нагласивши да морају бити "повучени и планирани референдум у Српској и опсежни закључци Народне скупштине Републике Српске с обзиром да ови закључци задиру у саме темеље Дејтона".

Инцко и Робинс захвалили су Савјету Европе за активности надгледања избора у октобру прошле године, изразивши наду да ће Савјет надгледати и локалне изборе у БиХ наредне године.



0 КОМЕНТАРА

Оставите одговор