И онда је избила фрка: Трамп разговарао са предсједницом Тајвана

Новоизабрани амерички предсједник Доналд Трамп разговарао је у петак телефоном са предсједницом Тајвана Цај Инг-вен, што након четири деценије тишине представља дипломатски потез који би могао озбиљно да наруши америчке односе с Кином.

субота, децембар 3, 2016 / 18:46

Новоизабрани амерички предсједник Доналд Трамп разговарао је у петак телефоном са предсједницом Тајвана Цај Инг-вен, што након четири деценије тишине представља дипломатски потез који би могао озбиљно да наруши америчке односе с Кином.

Трамп је на свом Твитеру објавио да је предсједница Тајвана позвала њега да му честита на побједи и то јасно нагласио. Трамп се колегиници из Тајвана са којим САД нема званичне дипломатске односе од 1979. године захвалио на позиву, а убрзо потом огласио се и кабинет Цај Инг-вен саопштењем у коме је наведено да су тема били будући односи Америке и Тајвана. У саопштењу из кабинета стоји и да се предсједница радује оснаживању билатералних односа и ближој сарадњи двије земље.

"Предсједница је такође рекла Трампу да се нада да ће САД наставити да подржава напоре Тајвана да више учествује у међународним догађајима у будућности. Њих двоје су разговарали и о оснаживању националне безбједности како би се побољшао живот обичних људи", наведено је.

И Трампов тим се огласио саопштењем у ком је наведено да су два предсједника "указали на блиске економске, политичке и безбједносне везе између САД и Тајвана".

"САД продаје војну опрему вриједну милијарде долара Тајвану"

Услиједиле су оштре критике Трамповог неочекиваног потеза, па се огласила и Бијела кућа, која је саопштила да нема промјене у политици и да САД препознаје Пекинг као владу "једне Кине".

Лист "Њујорк тајмс" тврди да Бијела кућа није ни билоа обавијештена о овом разговору и напомиње да је сам дан раније баш Бијела кућа јавно замолила Трампа да се убудуће за све разговоре са страним лидерима припрема у сарадњи са Стејт Дипартментом. Исти лист наводи и да је Трампова политичка игра резултовала хитним позивом из Пекинга у Вашингтон.

Након низа саопштења, Трамп је поново имао шта да каже, по обичају, на Твитеру.

– Интересантно је како САД продаје Тајвану војну опрему вредну милијарде долара, а ја не треба да прихватим позив у ком ми се честита на побједи – каже Трамп.

Очекивано, овај Трампов потез није наишао на одобравање у Пекингу. Кинеско Министарство спољних послова саопштило је да је уложило протест код "релевантне стране" у САД и наглашавају да је принцип "једна Кина" политичка основа кинеско-америчких односа.

И министар спољних послова Кине Ванг Ји, подсјећа на политику "једне Кине", а телефонски разговор који је узбуркао страсти оцијенио је као "трик Тајвана који ту политику не може да промијени политику једне Кине".

"Не мислим да ће то промијенити политику једне Кине, коју је САД годинама заговарала. Та политика је камен темељац наших односа, а ми не желимо никакво уплитање или нестанак те политике", спушта лопту кинески министар, али тешко да ће у Пекингу заборавити на овај Трампов дипломатски испад. Посебно не јер је и током камапање Трамп често давао двосмислене, нејасне па и провокатвне изјаве везене за Кину и будућност односа двије земље.

Нису изостале ни критике из САД, те је Кристофер Хил, бивши замјеник државног секретара за источну Азију и Пацифик у администрацији Џорџа Буша Млађег, оцијенио да је телефонски разговор са тајванском предсједницом "велика грешка која указује да ће будућа Трампова администрација бити склона спољнополитичкој импровизацији".

Демократски сенатор Крис Марфи потезе новоизабраног предсједника САД назвао је "тектонским поремећајем без икаквог плана".

– Због оваквих ствари избијају ратови – написао је Марфи захтјевајући да Трамп хитно именује, по могућности неког искусног, на позицију државног секретара.

Са друге стране, портпарол тајванске предсједнице Алекс Хуанг рекао је да односи Тајпеја и Пекинга и "здрави" односи Тајвана и САД "могу наставити да се паралелно развијају" и додао да "те двије ствари нису у сукобу".



Оставите одговор