Хофбауер: Сребреница је табу о којем није дозвољена расправа

Бечки публициста Ханес Хофбауер оцијенио је да је неприхватљиво што је међународни суд дешавања у Сребреници у јулу 1995. године дефинисао као геноцид и што је то постало табу. Хофбауер, који је и економски историчар, истакао је да се у служби нових геополитичких и економских интереса јављају "закони о контролисаном сјећању" који спречавају диксусију и […]

недеља, април 28, 2013 / 14:24

Бечки публициста Ханес Хофбауер оцијенио је да је неприхватљиво што је међународни суд дешавања у Сребреници у јулу 1995. године дефинисао као геноцид и што је то постало табу.

Хофбауер, који је и економски историчар, истакао је да се у служби нових геополитичких и економских интереса јављају "закони о контролисаном сјећању" који спречавају диксусију и сумњу у званично мишљење о појединим догађајима, па тако "геноцид у Сребреници постаје табу".

"Имате међународни суд који је нешто дефинисао као геноцид и то је посљедњи ауторитет. То, према мом, али и мишљењу многих историчара, није прихватљиво, јер о нечему што се десило треба да постоји отворена научна дискусија, а не да се историјски догађаји дефинишу и осигуравају на правној основи", рекао је Хофбауер за "Вечерње новости".

Наводећи да треба сачекати исход кризе у ЕУ, Хофбауер је оцијенио да улазак Србије у ЕУ није сврсисходан, јер је Унија сада у критичном стању и можда ће се распасти. Рјешење види у ближим везама са сусједним земљама и алтернативним инвеститорима из Кине, Русије, Индије.

Хофбауер сматра да Србија ни у наредних 10 до 15 године неће бити дио ЕУ, наводећи да су Париз и Берлин ти који дају оквир за процес интеграције Србије и да главне фигуре у ЕУ нису расположене за ширење Уније у овом моменту.

Нагласивши да се од 1991. године кроји нови поредак европског континента, он истиче да је на дјелу стратегија не само на Балкану, него и у цијелој источној Европи, која подразумијева експанзију западних компанија, преузимање најважнијих дијелова привреде, деиндустријализацију.

Он сматра смијешним да је НАТО, који је био веома лош по Србију, сада добар, јер може да буде гарант са сјевер Косова, те истиче да је алтернатива у регионалним интеграцијама.

У својој књизи "Наручена истина – купљена правда", промовисаној протекле недјеље у Београду, Хофбауер наводи да је истина о разлозима и узроцима југословенске трагедије, као и о интересима који су стајали иза ње, судски наручена и да се свако супротно мишљење кажњава.

"На тај начин се затвара лук од војне интервенције НАТО преко Хашког трибунала, који је уведен на иницијативу УН и плаћен западним новцем, до контролисаног сећања и тумачења догађаја на основу судских одлука, претњи и кажњавања у случају отвореног супротстављања купљеној правди", наводи Хофбауер.

"Наручена истина", наводи он, у случају Југославије у међувремену постаје модел, па се на оптуженичку клупу изводе и други шефови држава против којих су Вашингтон и Брисел директно или индиректно водили рат.



Оставите одговор