Хамас и Израел: Историјска размјена затвореника

Израел и Хамас постигли су у Каиру договор о ослобађању израелског војника Гилада Шалита који је пет година држан у заробљеништву, а као противуслугу је Израел најавио ослобађање 1.027 палестинских затвореника. После хитне сједнице владе која је одржана прексиноћ, израелски премијер Бенјамин Нетанијаху је у телевизијском обраћању нацији поручио да је склопљен историјски договор. „Данас […]

четвртак, октобар 13, 2011 / 07:24

Израел и Хамас постигли су у Каиру договор о ослобађању израелског војника Гилада Шалита који је пет година држан у заробљеништву, а као противуслугу је Израел најавио ослобађање 1.027 палестинских затвореника.

После хитне сједнице владе која је одржана прексиноћ, израелски премијер Бенјамин Нетанијаху је у телевизијском обраћању нацији поручио да је склопљен историјски договор.

„Данас је договор коначно усклађен и обе стране су га потписале”, рекао је премијер и најавио да ће се Гилад Шалид вратити кући у неколико наредних дана.

Војник је киднапован у акцији палестинских милитаната 2006. када је имао 20 година и од тада се о његовој судбини мало зна. Његова отмица је Израелу, међутим, послужила као главно оправдање за петогодишњу блокаду Газе.

У међувремену је Гиладов отац Ноам постао позната јавна личност захваљујући жестокој кампањи коју је покренуо за ослобађање свог сина. Испред Нетанијахуове резиденције је разапео шатор у коме је спавао у знак протеста због спорог рјешавања „случаја Шалид”.

Западни медији подсјећају да је било много покушаја да се овај случај закључи, али да је ово први пут да је постигнут успијех. Детаљи о томе како је до договора у ствари дошло и коме треба приписати заслугу за то још нису саопштени, али је једино сигурно да су значајну улогу одиграли њемачки и египатски посредници.

На основу оквирног договора који је представио шеф израелске безбједносне службе Шин Бет Јорам Коен, најприје ће бити ослобођено 450 палестинских затвореника, укључујући 280 осуђених на доживотну казну. Кући, на Западну обалу и источни Јерусалим, биће пуштено 110 затвореника од којих је 55 хамасоваца, а остали припадају Абасовом Фатаху и другим палестинским организацијама. Биће ослобођен и 131 житељ Газе, а међу њима многи високи оперативци Хамаса.

Преостала 203 ће бити протјерани са Западне обале, 40 у иностранство а остали у Газу. Уз то, шест израелских Арапа који служе дуге казне такође ће бити пуштено.

Други талас пуштања на слободу услиједиће за два мјесеца. Тада ће Израел ослободити 550 затвореника које одабере. Безбједносна служба Израела наговијестила је да високи оперативци чије је ослобађање тражено неће бити пуштени, па ће у затвору остати вођа Народног фронта за ослобађање Палестине Анвар Садат и популарни вођа Фатаха на Западној обали Марван Баргути. Пола пуштених на Западну обалу живјеће уз ограничења која укључују забрану изласка из тог подручја или градова гдје живе.

Постизање договора није међутим одушевило све у Израелу. О томе најбоље свједочи неслога на сједници владе која је сазвана овим поводом. Двадесет шест министара је дигло руку за размјену, док је троје, међу којима и шеф дипломатије, било против. Против је био и министар за инфраструктуру Узи Ландо, који је договор оцијенио као „велику побједу тероризма”.



Оставите одговор