Грчки бродовласници не хају за кризу

Док код куће у Грчкој фирме имају рејтинг неефикасних и непродуктивних предузећа, на мору то не важи јер грчки бродски превозници припадају светском врху. Они глатко побјеђују конкуренцију из Скандинавије, Њемачке и Јапана, што показују пословни резултати многих таквих фирми које и у вријеме кризе исплаћују натпросјечне дивиденде. То им, како пише Вол стрит џорнал, […]

недеља, децембар 30, 2012 / 12:44

Док код куће у Грчкој фирме имају рејтинг неефикасних и непродуктивних предузећа, на мору то не важи јер грчки бродски превозници припадају светском врху.

Они глатко побјеђују конкуренцију из Скандинавије, Њемачке и Јапана, што показују пословни резултати многих таквих фирми које и у вријеме кризе исплаћују натпросјечне дивиденде.

То им, како пише Вол стрит џорнал, омогућава чињеница да могу да избјегну бирократски апарат, који је за Грчку типичан.

Грци имају ту предност јер су флексибилни, објашњава шеф консалтинг агенције „Петрофин рисрч” Тед Петропулос, кога је цитирао сајт Вол стрит џорнала.

Из сваке кризе која је у прошлости задесила поморски саобраћај грчки бродовласници су изашли јачи, додао је он.

Успјех грчких бродовласника, према аналитичарима, показује пут којим би требало да крене и остатак земље уколико хоће да изађе из дуготрајне економске кризе.

Они сматрају да је неопходно ограничити различите квоте, дозволе и остале рестрикције уведене да би заштитиле грчку индустрију, а којој истовремено наносе штету тиме што је на свјетском тржишту чине неконкурентном.

Грчки бродовласници су последњих година скупили велике количине готовине коју користе за модернизацију бродова, а неки и за куповину нових. Захваљујући томе што су способни да смање трошкове успјели су да од почетка глобалне кризе 2008. године задрже удио на тржишту.



0 КОМЕНТАРА

  1. „Грчки бродовласници су последњих година скупили велике количине готовине коју користе за модернизацију бродова, а неки и за куповину нових. Захваљујући томе што су способни да смање трошкове успјели су да од почетка глобалне кризе 2008. године задрже удио на тржишту.“

    Како да не! Многи су удружили се са Турцима, ови што су опстали, плате радницима су смањили на 400евра, а радно вријеме удвостручили… и каже Вол Стриру Журнал како се треба угледати…

    Јебем вас у уста росна и професију безкарактерну!

Оставите одговор