Граничар Мур: Ако БиХ буде у НАТО, Србија није непријатељ

Први замјеник високог представника у БиХ Родерик Мур изјавио је данас да граница са Србијом, која може, али можда и неће бити чланица НАТО-а, сигурно неће бити сматрана непријатељском уколико БиХ испуни услове за чланство. Мур је новинарима у Сарајеву рекао да је свјестан изјава које примарно долазе из Бањалуке у којима се изражава забринутост […]

петак, новембар 16, 2012 / 07:00

Први замјеник високог представника у БиХ Родерик Мур изјавио је данас да граница са Србијом, која може, али можда и неће бити чланица НАТО-а, сигурно неће бити сматрана непријатељском уколико БиХ испуни услове за чланство.

Мур је новинарима у Сарајеву рекао да је свјестан изјава које примарно долазе из Бањалуке у којима се изражава забринутост због могућности подизања нове границе на ријеци Дрини између НАТО–а и Србије.

"Чуо сам и да људи изражавају забринутост због тога што се БиХ у НАТО интеграцијама креће брже од Србије“, додао је Мур.

Први замјеник високог представника поручио је да би људи који имају таква промишљања требало да заузму другачији став, јер је вријеме хладног рата прошло.

„Морам истаћи чињеницу да када је ријеч о БиХ, НАТО-у и Србији, која може, али можда и неће бити чланица овог савеза, граница сигурно неће бити сматрана непријатељском. Има и других неутралних земаља које граниче са НАТО-ом, као што су Аустрија и Швајцарска“, рекао је Мур.

Он је навео да би пуноправно чланство у НАТО-у било велики и позитиван допринос стабилизацији прилика у БиХ, али и региону.

„Од 2010. године БиХ није у могућности да испуни један услов како би стекла пуноправни статус Акционог плана за чланство /МАП/. Ријеч је о питању које је могуће ријешити и када су политичке странке постигле договор 9. марта били смо веома охрабрени“, рекао је Мур.

Он сматра да би улазак БиХ у НАТО био позитиван и када је ријеч о привлачењу страних инвестиција, те да у овом тренутку, очигледно, не постоји политичка воља за такав потез.

Амбасдор Мур је рекао да је НАТО поставио разуман услов за МАП, изразивши наду да ће постојати политичка воља како би он био испуњен.

Он је истакао да ће одлука Уставног суда БиХ о државној имовини такође бити фактор који ће бити узет у обзир.

Мур је подсјетио да је државни секретар САД Хилари Клинтон током недавне посјете БиХ истакла да је вољна да, уколико се испуне неопходни услови, питање активирања МАП-а предложи на разматрање министарском састанку Сјевероатлантске алијансе у децембру.



Оставите одговор