Голден Стејт шампион НБА, Џејмс изгубио пето финале

Голден Стејт Вориорси су нови шампиони НБА лиге! У петој утакмици финала су са 129:120 били бољи од Кливленд Кавалирса, а МВП финала је Кевин Дурент. Предност Вориорса 3-0 је била превелика, па је Кливленд добио само једну утакмицу а Голден Стејт је у серији славио са 4-1 и освојио трофеј Лерија О’Брајена. Кавалирси нису […]

уторак, јун 13, 2017 / 08:53

Голден Стејт Вориорси су нови шампиони НБА лиге! У петој утакмици финала су са 129:120 били бољи од Кливленд Кавалирса, а МВП финала је Кевин Дурент.

Предност Вориорса 3-0 је била превелика, па је Кливленд добио само једну утакмицу а Голден Стејт је у серији славио са 4-1 и освојио трофеј Лерија О’Брајена.

Кавалирси нису успјели да понове прошлогодишњу сензацију, врате се и побиједе у финалу. Главни играч који је направио разлику између два финала је Кевин Дурент.

Он је фантастичном партијом разбио одбрану Кливленда, титулу вратио у Оукланд, а себи први прстен у каријери.Вориорси су комплетирали "освету" за прошлогодишњи шокантни пораз када им је титула после три везана нокаута исклизнула из руку и отишла по први пут у историји у Охајо.

Дурент је током ове финалне серије имао невјероватне бројке и ниједну утакмицу серије није завршио са мање од 31 поена. У одлучујућој утакмици је имао 39 уз вансеријски проценат шута из игре 14/20 за 40 минута на паркету. Томе је додао седам скокова и пет асистенција.

Бриљирао је и Стеф Кари са 34 поена (10/20 из игре), шест скокова и десет асистенција, а "џокер" Вориорса је овог пута био Андре Игудала. Популарни Иги је имао 20 поена, али је много важније што су и он и Дурент погађали када је било најбитније. Осим тога, Игудала је допринос давао у успоравању Леброна Џејмса кога ни сада није могло ништа да заустави.

"Краљ" је имао 41 поен (19/30 из игре) 13 скокова и осам асистенција није помогло Кавалирсима да остану у финалу. Није му помогло ни то што је Џеј Ар Смит постигао 25 поена из свега 11 шутева (7/8 тројке), јер су заказали Кајри Ирвинг и Кевин Лав. Лав је био практично невидљив у нападу јер је имао свега шест поена и 10 скокова.

"Ујка Дру" није поновио партије из утакмица 3 и 4. Иако је плејмејкер Кливленда постигао 26 поена и имао шест асистенција, лоше је бирао шутеве и још лошије их реализовао (9/22 из игре).

Кливленд је на почетку меча ствари држао под контролом, били су играчи из Охаја агресивнији и чвршћи у дуелима, пресјецали су игру фауловима па Голден Стејт није могао да се размаше у игри којом разбијају противничке одбране.

Кавалирси су на крају прве четвртине имали и предност 37:33. Дуплирала је предност чета Тајрона Луа и до резултата 41:33 све се развијало добро за екипу Кавса. Од тада креће ураган Голден Стејта чији играчи максимално убрзавају темпо игре, користе лошу одбрану и још гора рјешења у нападу Кавалирса да направе серију 28:4 којом су и преломили утакмицу у другој четвртини.

"Црна рупа" у игри Кливленда трајала је предуго а током очајне серије у другој четвртини Кливленд је од осам поена предности дошао до 17 поена заостатка. Успјевали су да се приближе углавном захваљујући Леброну Џејмсу и тројкама Џеј Ар Смита, али је Голден Стејт увек имао спреман одговор у виду играча који ће на крају освојити МВП титулу финала, Кевину Дуренту.

Дурантула је погодио пет тројки, али је готово свака била важна што није било карактеристика прошлогодишњег Дурента који је са Оклахомом прокоцкао предност 3–1 управо против Голден Стејта у финалу Запада.

Овог пута је на терену био потпуно други играч који је заслужено дошао до прве шампионске титуле и МВП признања у финалу. Први прстен је уз Дурента освојио и Дејвид Вест чија је борбеност на почетку друге четвртине држала конце Вориорса да се противник не одлијепи превише у периоду када су "Ратници" промашивали.

Стање ствари се врло брзо преокренуло у корист Вориорса, који су до краја успјели да сачувају предност, Леброну Џејмсу нанесу пети пораз у финалима НБА лиге, а својој франшизи донесу укупно пету титулу у историји и другу у последње три године.