Гадафијева војска се повлачи из Мисурате?

Напади из ваздуха западне алијансе могли би присилити либијску војску да се повуче из Мисурате и борбу са побуњеницима препусти локалним племенима, рекли су званичници. Помоћник министра иностраних послова Либије Калед Каим рекао је да ће ситуација у Мисурати постати лакша, с обзиром на то да ће контролу над ситуацијом преузети племена у Мисурати и […]

субота, април 23, 2011 / 13:53

Напади из ваздуха западне алијансе могли би присилити либијску војску да се повуче из Мисурате и борбу са побуњеницима препусти локалним племенима, рекли су званичници.

Помоћник министра иностраних послова Либије Калед Каим рекао је да ће ситуација у Мисурати постати лакша, с обзиром на то да ће контролу над ситуацијом преузети племена у Мисурати и остатак народа, а не војска.

"Видјећете како ће они бити брзи и хитри и либијска војска ће се повући из ове ситације у Мисурати, јер либијски народ ово више не може више да поднесе", рекао је Каим.

Коментаришући то што је НАТО авијација у Либији почела да користи беспилотне летјелице "предатор" наоружане пројектилима "хелфајер", које Американци већ годинама користе у мисијама против радикалних исламиста у Ираку и Авганистану, помоћник министра иностраних послова Либије Калед Каим осудио је америчку администрацију због политике према Либији.

"Предсједник Барак Обама је умијешан у једну прљаву игру. Одлуком да пошаље беспилотне летјелице урадиће се исто што и у Авганистану, Ираку и Пакистану, а то је нови злочин против човјечности", изјавио је Каим.

У међувремену, неколико сати након што су либијске снаге објавиле промјену тактике у Мисурати, три особе погинуле су у нападу НАТО-а на резиденцију Моамера Гадафија, саопштио портпарол либијске владе Муса Ибрахим.

Ибрахим тврди да је ријеч о паркиралишту, док агенција Ројтерс јавља да је је у питању бункер.

Свједоци говоре да је на празном простору било паркираних возила, али да је окружен зидом и да га чувају војници па сматрају да није ријеч о празном земљишту.

Истовремено, либијски побуњеници кажу да су авиони НАТО-а протеклих дана појачали нападе на области које контролишу владине трупе.

У међувремену, рањени либијски војник, којег су заробили побуњеници у Мисурати, рекао је данас да је војсци наређено да се повуче.

"Наређено нам је да се повучемо", рекао је војник Калед Дорман Ројтерсу. Дорман је један од 12 рањених војника који су доведени у болницу у Мисурати.

Мисурата, посљедње велико упориште побуњеника на западу земље, под опсадом је већ скоро два мјесеца.

У досадашњим сукобима и гранатирању у овом граду погинуле су стотине људи.
/крај/дд

[Затварање прозора]
Вест из сервиса
Величина слова

ДАМАСК, 23. АПРИЛА (СРНА-АФП) – Генерални секретар УН Бан Ки Мун придружио се западним лидерима у осуди Дамаска, након што су сиријске снаге убиле најмање 90 људи на протестима на Велики петак.

Он је додао да влада Асада мора да поштује међународна људска права, укључујући право на слободу изражавања и мирно окупљање.

Бан Ки Мун је такође позвао на отварање независне истраге ових убистава која су се догодила јуче на Велики петак, један од најкрвавијих дана за посљедњих мјесец дана побуне у тој земљи.

Најновији биланс жртава указује да предсједник Бараш ал-Асад нема намјеру да попусти, чије су снаге користиле бојеву муницију и сузавац против демонстраната у неколико градова, рекли су очевици и активисти Франс пресу.

Државна новинска агенција САНА јавила је да је 10 људи погинуло у сукобима демонстраната и пролазника, додајући да су снаге безбједности интервенисале сузавцем и воденим топовима.

Групе за промовисање људских права кажу да је број жртава много већи.

"Сиријске снаге безбједности починиле су масакр у неколико градова и области и до сада су убиле 90 људи, а стотине су рањене", саопштио је Сиријски комитет за људска права са сједиштем у Лондону.

Амерички предсједник Барак Обама осудио је сиријски режим због употребе насиља оптужујући Асада да тражи помоћ од Ирана у бруталном обрачунавању са продеморкатским покретом.

"Умјесто да слуша свој властити народ Асад тражи кривце извана, у исто вријеме тражећи помоћ Ирана у гушењу сиријског устанка истим бруталним тактикама које користе ирански савезници", рекао је Обама.

Француска је апеловала на Сирију да хитно отвори политичких дијалог, док је шеф Европског парламента Јиржи Бусек позвао на ослобађање свих затвореника, а британски министар спољнихпослова Вилијем Хејг рекао је да су убиства демонстраната "неприхватљива".

Хиљаде демонстраната у неколико градова Сирије узвикивало је јуче "слобода, слобода", позивајући на пад режима.

Протести су одржани у Дамаску, Доуми, Камишли и Дари, рекли су очевици.

Асад, који је на власти од 2000. године, издао је неколико декрета у четвртак којима је укинуо ванредно стање, распустио државни безбједносни суд и дозволио грађанима мирне протесте.

Међутим, његови критичари кажу да ти потези нису довољни па су такозвани Сиријски локални координациони одбори демонстраната поднијели листу новх захтјева који укључују хитну забрану мучења затвореника, убиства и хапшења.



Оставите одговор