Финале Еврокупа: Уникс губио 33 разлике, смањио на -13

Кошаркаши Валенсије побиједили су Уникс код куће са 80:67 у првој финалној утакмици Еврокупа. Домаћи су били супериорни у прве три четвртине, имали су и 33 поена вишка, али су у последњој потпуно посустали, па је Уникс успио да оствари активан резултат пред реванш за седмог маја у Казању. Побједник ће бити награђен пласманом у […]

петак, мај 2, 2014 / 00:53

Кошаркаши Валенсије побиједили су Уникс код куће са 80:67 у првој финалној утакмици Еврокупа.

Домаћи су били супериорни у прве три четвртине, имали су и 33 поена вишка, али су у последњој потпуно посустали, па је Уникс успио да оствари активан резултат пред реванш за седмог маја у Казању.

Побједник ће бити награђен пласманом у Евролигу наредне сезоне.

Најбољи појединац меча био је Џастин Доелман са 28 поена (10-16 из игре) и 5 скокова, Пау Рибас уписао је 14 (6-10 из игре), а Бојан Дубљевић 12 поена (6-10 из игре, 4ск). Одличан је био и Оливер Лафајет са 8 поена, 5 скокова и 7 асистенција, а Владимир Лучић није се уписао у стријелце (0-2 из игре, 2ск. за 13 мин).

Владимир Веременко предводио је Уникс са 19 поена (6-7 из игре, 8-9 пенали) и 6 скокова, Лук Харангоди постигао је 12 поена, а Чак Ејдсон уписао је 10 поена, 11 скокова и 4 асистенције. Ендру Гаудлок, МВП Еврокупа, меч је завршио са 9 поена (3-9 из игре).

Валенсија је играла одлично у одбрани на почетку и натјерала је госте из Казања на велики број изгубљених лопти, а на другој страни лаки поени су се низали. Уникс није имао рјешења за Доеламана, који је први стигао до двоцифреног броја поена (12 у првом периоду), а Валенсија је повела са 20:4.

Једини који је могао да погоди кош за госте био је Харангоди (6п), али то није било довољно, па су домаћи после прве четвртине водили 27:12.

У истом ритму се наставило и у другом периоду – Валенсија је наставила да меље, а Уникс није имао никаквих рјешења и домаћи су повели са 41:15.

Гаудлок је напокон пробацио лопту кроз обруч и иницирао серију 8-0, али до полувремена Уникс ипак није успио озбиљније да смањи заостатак. Напротив, Лафајет, Мартинес и Долеман донијели су Валенсији 22 поена вишка – 49:27.

Кола су незаустављиво кренула низбрдо за Уникс, Тринкијери је паничио, а Валенсија је наставила да увећава предност. Доелман није скидао папучицу са гаса, разиграо се и Дубљевић, а после тројке Рибаса домаћи су имали 33 поена предности – 70:37.

Уникс је дјеловао као кадетска екипа, без икаквог плана у игри, а нико није успијевао да покрене екипу и направи какву-такву серију – 74:44 после 30 минута игре.

У последњој дионици тим Андрее Тринкијерија напокон је заиграо нешто чвршће у одбрани, а ни Валенсије није успјела да задржи темпо из прве три четвртине.

Гаудлок је много солирао, а Веременко је био једини играч у Униксу који је нешто лакше налазио пут до коша и највише захваљујући њему заостатак гостију се смањивао.

Сада је Валенсија била погубљена, а тренер Перасовић нервирао се док је његов тим просипао оно за шта је вриједно радио 30 минута. Уникс је играо много боље у одбрани, одједном су сви играчи били полетни, па су гости последњу четвртину добили са 23:6 и са солидним шансама дочекују реванш.