ЕРС: Константно повећање производње и прихода

Електропривреда Републике Српске је од великог губиташа, каква је била до 2008. године, постала предузеће које константно повећава производњу електричне енергије и приходе, те постаје генератор развоја Српске, а самим тим и цијелог региона, рекао је Срни извршни директор за економско финансијске послове у ЕРС-у Благоје Шупић. Он је као разлоге за такво позитивно пословање, […]

недеља, септембар 21, 2014 / 09:13

Електропривреда Републике Српске је од великог губиташа, каква је била до 2008. године, постала предузеће које константно повећава производњу електричне енергије и приходе, те постаје генератор развоја Српске, а самим тим и цијелог региона, рекао је Срни извршни директор за економско финансијске послове у ЕРС-у Благоје Шупић.

Он је као разлоге за такво позитивно пословање, уз добро руковођење системом, навео повећање погонске спремности и подизање искористивости термоелектрана на већи ниво.

Поредећи 2001. и 2013. годину, Шупић је рекао да је 2001. ЕРС био губиташ и да је те године производња била 4.700 гигават-часова електричне енергије, а да је 12 година послије произведено 6.400 гигават-часова или 1.700 гигават-часова више, што је производња једне термоелектране.

"Резултат тога је да је и приход од 402 милиона КМ, колики је био у 2001. години, повећан на 707 милиона у 2013, са цијеном електричне енергије која је најнижа у окружењу", рекао је Шупић, наводећи да је цијена струје за домаћинства у Српској нижа него и у Србији.

Шупић подсјећа да је у 2001. години забиљежен губитак од 134 милиона КМ, док је у 2013. години ЕРС имала добит од 53 милиона КМ.

"Веома битна је и цијена коштања у термоелектранама која је у 2001. години била 0,13 КМ по киловат-часу, док је у 2013. години цијена смањена на 0,08 КМ", рекао је Шупић, те додао да су до 2001. године рудници и термоелектране биле "фабрике трошкова", јер су трећа лица правила трошкове, а да тога данас више нема.

Говорећи о дистрибутивним губицима, Шупић каже да су они у 2001. години били 26 одсто, док су у 2013. години смањени на 13 одсто.

"Најбољи доказ способности овог предузећа да се носи са свим искушењима је успјех у очувању стабилности електроенергетског система у условима елементарних непогода у протекле двије године – поплава, суша и екстремних сњежних падавина", истакао је Шупић и додао да посљедњи примјер незапамћених мајских поплава потврђује ове наводе.

Он напомиње да је ЕРС тада одговорила свим изазовима и показала да може да дјелује стручно, одговорно и без застоја и у тако екстремној ситуацији, те је, осим помоћи у људству и опреми, издвојила и 1.100.000 КМ поплављеном становништву у Српској, а да је кроз Фонд солидарности, који постоји у ЕРС-у, намијењен за хаваријске ситуације и за обнову постројења, уплаћен износ од 5.000.000 КМ за поправку оштећених енергетских постројења, односно дистрибутивне мреже и трансформатора.

Шупић је навео и велики значај ЕРС-а за Херцеговину од које је, како каже, направила највеће градилиште у Републици Српској.

Он је подсјетио да је у току реализација капиталног пројекта "Горњи хоризонти", те да је добијена грађевинска дозвола за изградњу хидроелектране "Дабар" инсталисане снаге 160 мегавата и доводног тунела који ће се радити у оквиру овог пројекта.

"Овај хидроенергетски пројекат имаће вишеструки значај за општине Невесиње, Билећа и Берковиће и биће замајац привредног развоја цијеле Херцеговине, а осим енергетских и пољопривредних ефеката, биће ријешене и путне и водоводне инфраструктуре", рекао је Шупић.

Он је додао да ће на тај начин пројекат, на који се у Херцеговини чекало пола вијека, бити доведен у фазу потпуне реализације на задовољство и корист становништва и привреде цијеле Херцеговине.

Шупић је напоменуо да од 2008. године ЕРС није изгубила ниједан судски спор, подсјећајући да је завршена арбитража која се протеклих седам година водила пред Арбитражним судом у Бечу који је одбио одштетни захтјев Чешког електроенергетског предузећа /ЧЕЗ/ од 58.388.522 евра, те спор у проценту од 96 одсто ријешен у корист ЕРС-а.

"Да је одлука Арбитражног суда у Бечу велики успјех ЕРС-а потврђује и правоснажно окончање поступка по алтернативној тужби ПИФ-ова за накнаду штете од 113 милона КМ, коју су повукли мали акционари", рекао је Шупић и подсјетио да је прије мање од годину дана ЕРС добио и спор од 108 милиона КМ са Предузећем за производњу рачунара и рачунарских програма "СБ Софт" из Београда.



0 КОМЕНТАРА

  1. Pljačka i raspiništvo elektreopriivrede RS 1,5 milijardi KM godišnje.
    Ovo je razbojništvo, bahatost i banditizam. Prosečna plata i RiTE
    Ugljevik 1242 KM, 1850 radnika a termoelektrana radi sa gubitkom. 1242 KM +66% doprinosa + regres, bonove za struju, putni troškovi, topli obrok = 2600 KM * 1850*12 = 57.720.000 KM. Ako bi ukinuli regrese,bonove, i tj 2600 smanjili na 1000 uštedeli bi 1600*1850*12 = 35.520.000 KM
    Plus uštede na javnim nabavkama, angažovanjm trećil lica, Tereksa, Termoelektra, Emonta, Izolatera, svih tekućih održavanja trećih lica postigli bi uštedu dodatnih 50.000.000 KM.
    Dalje ako bi smo smanjilio broj radnika na 650, dodatno bi uštedeli 1000 KM* 1200*12 = 14.400.000 KM
    Ako u celoj elektroprivredi radi 10000 radnika viška sa tri puta
    većom platom i ako bi 2600 KM smanjili na 1000.
    10.000 *2.600 *12= 312.000.000 KM uštade.
    Ako bi preostalim radnicima smanjli plate sa 1240 na 600 KM i ukupno
    na platu i doprinose izdvajali 1000 KM. Onda bi smo imali 1600 KM*10000*12= 192.000.000
    Na kraju dolazimo da se po osnovi plata u EPRS godišnje gubi 504 miliona KM. Plate suvišnih radnika i EPRS i bezobrazno-bahato visoke prosečne plate u EPRS godišnje jednu jednu hidrolektranu investicija.
    Pa vi sada zamilite koliko su te plate pojele poslednjuh 15 godina,da ne idemo dalje.
    Ovome treba dodati još veće gubitke na javnim nabakama, direktnom isisavanju novca iz EPRS, termoelektrana, hidroleketrena i ostalih preduzeća elektroprivrede.
    Na kraju krajeva kada svedemo bilans da pored 504 miliona gubitaka po osnovi plata suvišnim radnicima i prekomerno visokih plata postojećim
    radnicima EPRS umesto da pravi godišnju dobit od 1,5 milijardi je dovedena do gubitka.
    To samo mi možemo. EPRS svake godina po osnovu izgubljene dobiti pojede jednu ogromnu termoelektrenu od 600 MW i jednu manju hodroelektreanu od 50 MW.
    Ako bi se novac od moguće ostvarene dobiti EPRS uložio u investicioni fond, to bi godišnje bilo 1,5 miljardi investicija i energetici, bili bi iskorišćeni svi postojeći hidropotencijali, modernizovane bi
    postojeće TE, urađeni elektrofiltri i postrojenja za odsumporavanje Investirano bi u izgradnju hidroelektran na Drini i drugim rekama, bili bi sačuvani naši prirodni resursi, na tim investicijama bi bilo uposleno više radnika nego što ima prekobrojnih sada u
    elektroprivredi, Pogledajete kako je tao narod krvavo gradio za platu od 400 KM
    protivvrednosti, dok danas radnici za njeno ekonomsku uništavanje uzimaju u proseku 3 puta više.
    http://www.youtube.com/watch?v=m7iPN4T551M

  2. Elektroprivrda je rasturpena i sistematski oppljčkana, zato što nije uspjela od prodate struje da izgradi ni jednu hidrolelktranu posle rata. Elektroprivreda je sve dobila izgrađeno i novcem od pordaje struje ništa nije izgradila.
    U SFRJ države je krenula od nule i sve je izgradila.
    Ovi su 90-ih krednuli od svega što su u prethodnoj državni im izgradili i sve su raskučući, proćerdali, zadužili, izgibuli na suđenjima sa Čezom(čime se hvale)
    Ako ovo narod ne vidi u dozvoli da ga zaslijepe svojom kampanjem i jeftinim potkupljvanjem i namamljivanjem i ako bude opret glasao za iste kriminlace onda i ne zaslužje nište drugo nego da izumre kao naroda, da ga vlasi unište i pobiju.
    ALi narod je navučen na lagodan živo da ima para a nema proizvodnje, nema razvoja, samo krditi, raspodaje, zaduživanja. Trošenje nezarađenog 2,5 puta više se troši nego što se proizvodi u meterijalnoj proivzodnji.
    Za to vreme se namnožilo onih koji narodu proivzode i podaju maglu. A magle je mnogo, sve zamaglili narod ne vidi iz magle, Za to su odgovorni svi potrkupljeni i plaćenički izdajnički mediji: Sve privatane i državne televizije su finansirane iz Evrope i Zapada. Jasno je onda za koga će raditi.

Оставите одговор