Дуг БиХ на свим нивоима – 45% БДП

Савјет министара БиХ позвао је све нивое власти на максималну контролу нивоа задужености, након што је примио к знању информацију Дирекције за економско планирање о фискалној одрживости у БиХ. У Информацији се наводи да је потенцијални дуг свих нивоа власти у БиХ – „опште владе у БиХ“ на крају 2014. године достигао 45,6 одсто бруто […]

четвртак, октобар 15, 2015 / 18:59

Савјет министара БиХ позвао је све нивое власти на максималну контролу нивоа задужености, након што је примио к знању информацију Дирекције за економско планирање о фискалној одрживости у БиХ.

У Информацији се наводи да је потенцијални дуг свих нивоа власти у БиХ – „опште владе у БиХ“ на крају 2014. године достигао 45,6 одсто бруто домаћег производа, док је стварни, верификовани, дуг био нешто нижи са 42,2 одсто бруто друштвеог произвоа , што БиХ сврстава у средње задужене земље.

„Општа влада“, као један од сектора у економији у БиХ, обухвата све нивое власти, укључујући локални, кантонални, ентитетски и ниво БиХ, те фондове социјалне заштите и дирекције за изградњу и одржавање путева.

У информацији се наводи да је у прошлој години повећан дуг од три процентна поена у односу на претходну годину, али је и даље знатно нижи од европског просјека који износи 87 одсто бруто друштвеног производа ЕУ 28.

Према информацији, слика задужености на крају 2014. године битно се разликовала између два ентитета.

Потенцијални дуг владиног сектора у Републици Српској достигао је критеријум из Мастрихта од 60 одсто ентитетског бруто друштвеног производа, што је знатно више у односу на Федерацију БиХ, са дугом од 38,8 одсто.

Савјет министара БиХ упознат је о информацији Дирекције за економско планирање о кретању макроекономских показатеља за период јануар-јул 2015. године, у којој се наводи позитиван тренд економских показатеља у БиХ.

Настављен је позитивни тренд раста у индустрији, па је у овом периоду дошло до повећања физичког обима индустријске производње од два одсто у односу на исти период 2014. године.

Најзначајнији допринос укупном расту индустрије остварен је у прерађивачкој индустрији, која је већим дијелом извозно оријентисана и у којој производња биљежи раст од 3,3 одсто у односу на исти период 2014. године.

У другом тромјесечју ове године спољнотрговински дефицит смањен је за 2,1 одсто у односу на исти период прошле године.

Број запослених у БиХ у јуну ове године износио је 714.600, што представља пораст од 1,8 одсто у односу на исти мјесец прошле године.

За седам мјесеци ове године прикупљено је 3,5 милијарди бруто прихода, што представља повећање од 4,2 одсто у односу на исти период претходне године.

Раст депозита од 5,1 одсто настављен је у првих седам мјесеци 2015. године, тако да су укупни депозити достигли 15,8 милијарди КМ.



Оставите одговор