Добровољачка: Упаљене свијеће жртвама, у позадини се клицало злочинцима

Колона породица убијених војника и цивила у Добровољачкој и званичника прислужила је свијеће и положила цвијеће на мјесту злочина над припадницима ЈНА прије 21 годину. Делегацију из РС предводили су министар рада и борачко-инвалидске заштите Републике Српске Петар Ђокић, министар просвјете и културе Републике Српске Горан Мутабџија, делегат у Дому народа БиХ Сташа Кошарац и […]

петак, мај 3, 2013 / 12:21

Колона породица убијених војника и цивила у Добровољачкој и званичника прислужила је свијеће и положила цвијеће на мјесту злочина над припадницима ЈНА прије 21 годину.

Делегацију из РС предводили су министар рада и борачко-инвалидске заштите Републике Српске Петар Ђокић, министар просвјете и културе Републике Српске Горан Мутабџија, делегат у Дому народа БиХ Сташа Кошарац и посланик СДС-а у Представничком дому Парламентарне скупштине БиХ Александра Пандуревић, предсједник Организације породица погинулих и несталих цивила и бораца Републике Српске Недељко Митровић и представници града Источног Сарајева.

Како сазнајемо, на другој страни ријеке Миљацке код моста Дрвенија, група људи развила је бијелу заставу са љиљанима РБиХ и пјевала је некадашњу химну "Једна си једина".
Министар рада и борачко инвалидске заштите Републике Српске Петар Ђокић рекао је да су 2. и 3. мај 1992. године били спирала која је убрзала рат у БиХ.

– За два дана убијена су 42 човјека и нема дилеме да је почињен злочин. Заробљено је 215 војника и официра, а је 71 рањен. Зашто су задржавани? Засто нису пустени? Постојао је договор да се колона на миран начин извуче из Сарајева. Сарајево није било нападнуто – казао је Ђокић додавши да је недопустиво да правосудни систем БиХ не уважи те чињенице.

Казао је да у РС нема повјерења у правосудне институције БиХ, те да се из тих разлога води структурални дијалог о реформи правосуђа.

– Aко Суд и Тужилаштво БиХ неће да процесуирају те злочине, који су неоспорни, онда ће то радити РС – рекао је Ђокић.

У нападу на колону ЈНA, која је према договору мирно напуштала Сарајево, припадници Aрмије РБиХ, ТО и “Зелених беретки” 2. и 3. маја убили су 42, ранили 73, а заробили 215 војника.

Иако постоје аудио-снимци команди о нападу на колону ЈНA у Добровољачкој улици, које издају ратни члан Предсједништва РБиХ Ејуп Ганић и командант ТО Заим Бацковић, тужилац Џуд Романо послије трогодишње истраге донио је одлуку да у нападу на колону ЈНA нису садржана обиљежја кривичног дјела и да је она била легитимна војна мета.



Оставите одговор