Делез маркети: Ужина умјесто топлог оброка

Бањалучка малопродајна компанија "Делез БХ", власник ланца маркета "Темпо" и "Макси", намјерава радницима драстично редуковати топли оброк, што је изазвало огорчење запослених, који истичу да је то "кап која је прелила чашу" њиховог незадовољства. Како сазнајемо, Управа је радницима, умјесто досадашњих бонова за топли оброк у мјесечном износу од 185 КМ, које су могли потрошити […]

среда, октобар 9, 2013 / 11:11

Бањалучка малопродајна компанија "Делез БХ", власник ланца маркета "Темпо" и "Макси", намјерава радницима драстично редуковати топли оброк, што је изазвало огорчење запослених, који истичу да је то "кап која је прелила чашу" њиховог незадовољства.

Како сазнајемо, Управа је радницима, умјесто досадашњих бонова за топли оброк у мјесечном износу од 185 КМ, које су могли потрошити само у њиховим маркетима, нуди оскудан дневни оброк у вриједности до 1,50 КМ, што мјесечно на број радних дана износи око 30 КМ.

Наиме, нови "топли оброк" би се састојао од кифле, паштете или рибље конзерве и једне воћке (јабука, крушка или банана), због чега су га радници већ назвали "дјечјом ужином".

Више од 80 одсто радника компаније, њих 792 од укупно 950, одмах је писмено одбило такав приједлог белгијског послодавца и затражило подршку Синдиката у борби за очување права из општег и колективног уговора о раду.

У Гранском републичком синдикату кажу да су их синдикални повјереници из малопродајних објеката "Делеза" широм РС и из Јајца упознали да је овим кулминирало незадовољство радника, које траје због ранијег смањења зарада, неплаћеног прековременог рада и непоштивања права на дневни и седмични одмор.

Истичу да више од половине радника компаније прима плату у нивоу законског минималца од 370 КМ па су им бонови за топли оброк од 185 КМ представљали значајну трошковну олакшицу.

"Радници су свјесни отежаних услова привређивања у РС па су све до сада ‘гутали своју муку’, али овај срамни приједлог свођења топлог оброка на суву закуску од 1,30 КМ дневно нису могли поднијети, јер је испод људског достојанства. Упркос притисцима послодавца, који је наложио спровођење властите анкете међу радницима, број оних који су одбили нови топли оброк се повећао са првобитних 792 на више од 800", казао је Горан Савановић, предсједник Синдиката трговине, угоститељства, туризма и услужних дјелатности РС.

Он напомиње да је Синдикат у међувремену од Управе "Делеза" на изјашњење добио и приједлог новог правилника о раду којим се, како сматра, намјеравају смањити права запослених, "јер се чак 90 тачака документа односи на набрајање ситуација у којима радник може добити отказ".

У компанији су на питања "Независних" одговорили да су предузете мјере резултат неопходности смањења трошкова у циљу обезбјеђивања дугорочно одрживог пословања на бх. тржишту, тврдећи притом да су "у складу с важећим прописима".

"Измјене у Правилнику о раду обухватају промјене које се тичу топлог оброка и превоза, док су остала права радника обухваћена правилником без значајнијих промјена. ‘Делез БХ’ био је и још је послодавац који највише улаже у своје запослене у односу на друге послодавце из наше бранше", казали су у компанији .

У Гранском синдикату, пак, истичу да приједлози "Делеза" искачу из важећег колективног уговора који регулише да мјесечни топли оброк износи 50 одсто законски најниже плате у РС, односно 185 КМ.

"Синдикат настоји да одржи достојанство фирме и радника како се незадовољство не би одражавало на пословање, али неће дозволити да се послодавац богати преко празних стомака радника у РС. Желимо разговор и договор, али смо спремни и на адекватну реакцију ако договор изостане", упозорио је Савановић не желећи да прејудицира будуће потезе Синдиката.

Бањалучка фирма "Делез" је у власништву истоимене белгијске групације, која је маркете "Темпо" и "Макси" 2011. године купила од српске компаније "Делта Макси" Мирослава Мишковића.



0 КОМЕНТАРА

Оставите одговор