Дејтон за Косово?

Незванична излазна стратегија Београда за косовски проблем је и одржавање међународне конференције о јужној српској покрајини, која би била нека врста "Дејтона" за Косово и Метохију, пишу београдске "Вечерње новости" Назнаке шта би била главна тема те конференције дао је замјеник премијера Србије Ивица Дачић који је рекао да би требало постићи договор о разграничењу, […]

среда, октобар 5, 2011 / 08:27

Незванична излазна стратегија Београда за косовски проблем је и одржавање међународне конференције о јужној српској покрајини, која би била нека врста "Дејтона" за Косово и Метохију, пишу београдске "Вечерње новости"

Назнаке шта би била главна тема те конференције дао је замјеник премијера Србије Ивица Дачић који је рекао да би требало постићи договор о разграничењу, јер у реалности ионако постоје "два Косова, српско и албанско".

У Влади Србије тврде да Дачићеви приједлози нису били тема министарских сједница и званичних разговора.

"Вечерње" наводе да у незваничним разговорима са представницима најутицајнијих европских земаља државни врх Србије покушава да избори да се идеја о "косовског Дејтону", ипак, узме у разматрање.

"За сада се разматрају разни модалитети који би били понуђени, а један од њих је и нека врста конфедерализације Косова и Метохије. То не би била класична конфедерација суверених држава, већ би северни део Косова и енклаве јужно од Ибра имале посебан статус, органе власти, можда и своју полицију, али би опет били и под капом власти у Приштини", тврде извори "Новости".

Министар за Косово и Метохију Горан Богдановић каже да све идеје о изласку из косовске кризе треба размотрити, те да очекује да Дачић званично предложи Влади свој приједлог о међународној конференцији за разграничење Косова.

ЕУ не планира да послије окончања дијалога Београда и Приштине о техничким питањима покрене и политичке преговоре, поручују за сада из Брисела који је ипак спреман да се, уколико двије стране изразе жељу да разговарају о политичким проблемима, укључи и у тај процес.

Идеја Београда је да прво "смекша" најутицајнији европски двојац – Њемачку и Француску, наводе "Новости".



Оставите одговор