Данас отварање 54. Бијеналеа у Венецији

Овогодишње, 54. Бијенале у Венецији, најстарија и најпрестижнија изложба савремене умјетности, биће данас званично отворено, уз учешће рекордних 89 земаља и 82 умјетника у оквиру централне изложбе под насловом "ИЛУМИнације", међу којима је и поставка Раше Тодосијевића у српском павиљону која је већ добила Уникредит Венецијанску награду. Умјетничка директорка фестивала, швајцарска историчарка умјетности Биче Куригер […]

субота, јун 4, 2011 / 11:54

Овогодишње, 54. Бијенале у Венецији, најстарија и најпрестижнија изложба савремене умјетности, биће данас званично отворено, уз учешће рекордних 89 земаља и 82 умјетника у оквиру централне изложбе под насловом "ИЛУМИнације", међу којима је и поставка Раше Тодосијевића у српском павиљону која је већ добила Уникредит Венецијанску награду.

Умјетничка директорка фестивала, швајцарска историчарка умјетности Биче Куригер која је осмислила централну поставку, инспиришући се духом ренесансног мајстора Тинторета, којег је назвала "сликарем свјетлости", рекла је да се референце на свјетлост налазе у многим изложеним дијелима.

Изложба "ИЛЛИМИнације" биће постављена у централном павиљону у Ђардинима и Арсеналу где ће бити приказани радови 82 умјетника из целог свијета, од којих су 32 млади умјетници, рођени послије 1975.године, а 32 жене.

Посјетиоци ће, паралелно, моћи да виде и досад највећи број националних поставки, укупно 89 (2009. их је било 77) смјештених на 90.000 метара квадратних, у историјским павиљонима у Ђардинима, Арсеналу и другим мијестима у граду.

Међу њима је и поставка у српском павиљону коју је Тодосијевић назвао "Свјетлост и тама симбола". Пшто је Бијенале је за стручну јавност и медије отворено 1. јуна, павиљон Србије са Тодосијевићевом поставком је јуче добио Уникредит Венецијанску награду.

Награда се додељује за подршку и посвећеност култури и будућности савремене умјетности, а аутору српске поставке додељена једногласно. Њему ће припасти чек од 150.000 евра, а награђено дело ће бити саставни део Уникредитове колекције и предато Музеју савремене умјетности Војводине.

Тодосијевићев пројекат чине три међусобно повезана сегмента изложбе: први дио су радови под заједничким називом "Дневник", 120 мањих радова у различитим материјалима и димензијама, чији се садржаји допуњују и мијењају што омогућава комуникацију са посјетиоцима.

Други дио изложбе су радови "Инсталације" из постојећих умјетничких збирки а неки су дорађени или поново изведени, попут рада "Скулптура", који се састоји из педесетак чајника испуњених цементом.

Трећу групу радова на изложби чине фотографије, сажете ретроспекције Тодосијевићевих перформанса са почетка 70-их, билборда из 90-их и краја прве деценије 21. века.

Међу земљама које ће први пут учествовати на овој смотри су Андора, Саудијска Арабија, Бангладеш, Бахреин и Хаити. Поједине земље учествују након дугогодишњег одсуства као што су Ирак, који није дошао још од 1990. или Индија која се враћа након готово три деценије.

Предвиђено је, такође, 40 паралелних манифестација у организацији међународних организација и институција.

Бијенале умјетности у Венецији, установљено 1895. године, одржава се сваке непарне године, док су парне године посвећене Бијеналу архитектуре.

Бијенале прати 5.000 новинара, а Венеција ће угостити неколико шефова држава и влада као и крунисаних глава.



Оставите одговор