Дачић: Сарадња са Хашким трибуналом на техничком нивоу

Предсједник Владе Србије Ивица Дачић изјавио је да ће ослобађајућа хашка пресуда хрватским генералима Анти Готовини и Младену Маркачу имати тешке посљедице по процес помирења у региону и да су њом потврђени двоструки стандарди тог суда и међународне заједнице у односу према злочинима на подручју бивше Југославије. "Како неко од нас тражи да осудимо све […]

субота, новембар 17, 2012 / 17:52

Предсједник Владе Србије Ивица Дачић изјавио је да ће ослобађајућа хашка пресуда хрватским генералима Анти Готовини и Младену Маркачу имати тешке посљедице по процес помирења у региону и да су њом потврђени двоструки стандарди тог суда и међународне заједнице у односу према злочинима на подручју бивше Југославије.

"Како неко од нас тражи да осудимо све злочине, а други могу да не осуде злочин према српском народу? Такође, ово ће сигурно оставити поседице по наш однос према Хашком трибуналу. Ми ћемо ту сарадњу свести само на технички ниво", рекао је Дачић новинарима у Зрењанину.

Према његовим ријечима, Хашки суд може да донесе било какву пресуду, али у анале ће ући то да су два вијећа истог суда донијела двије тако опречне осуде.

"Очигледно је да ова пресуда има политички предзнак. Она је имала за циљ да Хрватску ослободи одговорности за почињене злочине над Србима. Реалност је потпуно другачија, више од 200.000 Срба је протерано из Хрватске, више хиљада је убијено", констатовао је Дачић.

Он је запитао да ли је у модерној Европи могуће да неко протјера 200.000 и убије више хиљада цивила, а да за то нико не одговара.

"Чинило ми се да то није могуће, али сада видимо да јесте", рекао је Дачић.

Он је истакао да јучерашња пресуда Хашког трибунала није срамота за Србију, већ за међународну заједницу и Уједињене нације.

"Овде је изгледа легитимизовано право: удри по Србима, Србе на врбе, и то може јавно да се демонстрира у Хрватској, а овде у Србији ми смо на рентген апаратима и практично ће нам читати мисли да ли неко од нас симпатише некога ко је у Хагу или не. Не знам чиме је то Србија заслужила, и чему све ово води", истакао је Дачић.

Дачић је рекао да са Хрватском треба градити коректне односе, али да изградња добрих односа значи да се искрено крене даље у односу на оно што је било, те додао да ће ова пресуда створити основ да ти односи дужи низ година буду нарушени, што није добро за регион.

Према његовим ријечима, цијела Србија је огорчена, али мора да настави да се бори за истину и да "не кука над својом судбином".

"Док нема јаке Србије овакве ће пресуде бити могуће. Зато нам треба јака Србија која је поносна и која верује у сопствене снаге, а не Србија која ће само да клима главом и извршава оно што неко други нареди", поручио је Дачић.

То, међутим, како је нагласио, не значи да Србија због љутње и огорчења треба сама себи да "пуца у главу", већ да настави политику која неће значити додатно заоштравање односа са било ким.

"Не знам да ли овај суд после овакве пресуде више треба да постоји. Коју више пресуду коју ће сви поштовати може да донесе, и ко ће га уопште звати судом. То је инквизиција. Судије Жалбеног већа по сопственим проценама одређују ко је крив, а ко не, као Инквизиција", истакао је Дачић.

Премијер Србије, који представља Београд у политичком дијалогу са Приштином, најавио је да ће о хашким пресудама разговарати са високим представником ЕУ Кетрин Ештон, посебно ако се имају у виду и најаве ослобађајуће пресуде за Рамуша Харадинаја, како се коструктивност Србије не би доживљавала као слабост.

Поводом приједлога у Хрватској да двојица ослобођених генерала изведу почетни ударац на утакмици фудбалских репрезентација Хрватске и Србије, Дачић је упитао да ли реванш меч треба да отворе Веселин Шљиванчанин, Милан Милутиновић или унук Слободана Милошевића.

"Нема те силе да Србија игра такву утакмицу. Сигурно ниједан репрезентативац Србије неће играти у том случају. Хоћемо ли сада да политизујемо и фудбал", запитао је Дачић.

Дачић није желио да спекулише о томе како ће се пресуда Готовини и Маркачу одразити на поступак пред Међународним судом правде у којем је Хрватска тужила Србију за геноцид, а Србија вратила контратужбом.

Он је најавио да ће Влада Србија пружити логистичку подршку удружењима избјеглица која су наговијестила да желе да туже Хрватску због прогона.

Дачић је додао и да је потпредсједница Владе Србије Сузана Грубјешић ових дана трабало да посјети Хрватску, али да је та посјета одгођена, јер су теме о којима је требало да разговара минорне у односу на тренутну ситуацију у Хрватској и Србији.

Карађорђевић: Хаг да изврши ревизију осуђених Срба

Принц Александар Други Карађорђевић оцијенио је да би Хашки трибунал, послије ослобађајуће пресуде хрватским генералима, требало да изврши ревизију случајева у којима су осуђени Срби.

Истичући да цивилизовано друштво мора да почива на принципима једнакости пред законом и судом, Карађорђевић је указао на то да због одлуке о ослобађању хрватских генерала постоји "озбиљан ризик да се идеја повјерења у непристрасност Суда у Хагу неповратно уруши, са свим тешким цивилизацијским посљедицама".

Он је нагласио да је тешко разумјети да могу постојати правни разлози због којих постоји велика разлика у осуди злочина и злочинаца у зависности од етничке припадности, да починиоци злочина над Србима бивају поново врло благо кажњени или чак ослобођени, посебно у поређењу са врло оштрим казнама које се изричу Србима.

"Хашки трибунал има моралну одговорност и дугује објашњење. Трибунал у Хагу сада има обавезу да одмах, без икаквих одгађања, изврши ревизију случајева у којима су осуђени Срби, то је једино фер", саопштио је принц Александар Други Карађорђевић.

Жалбено вијеће Хашког трибунала ослободило је јуче хрватске генерале Анту Готовину и Младена Маркача, који су пред овим судом у априлу 2011. године првостепеном пресудом осуђени на 24, односно 18 година затвора за ратне злочине почињене над Србима 1995. године током војне операције "Олуја".

Вулин: Још само да се и Харадинај ослободи

Хашком трибуналу, након ослобађајућих пресуда хрватским генералима Анти Готовини и Младену Маркачу, те Насеру Орићу, остаје само да још ослободи и Рамуша Харадинаја, чиме би сви који су починили злочине над Србима били на слободи, рекао је директор Канцеларије за Косово и Метохију Владе Србије Александар Вулин.

Он је оцијенио да овакве ослобађајуће пресуде доказују да злочини над Србима заправо нису злочини.

Вулин је поручио да ће пресуда Хашког трибунала и потенцијално ослобађање Рамуша Харадинаја без сумње нашкодити преговорима Београда и Приштине, саопштено је из Канцеларије за Косово и Метохију.

Жалбено вијеће Хашког трибунала ослободило је јуче хрватске генерале Анту Готовину и Младена Маркача, који су пред овим судом у априлу 2011. године првостепеном пресудом осуђени на 24, односно 18 година затвора за ратне злочине почињене над Србима 1995. године током војне операције "Олуја".

Хашки трибунал ће 29. новембра изрећи пресуду бившем команданту ОВК-а Рамушу Харадинају и двојици бивших команданата ОВК, Лахију Брахимају и Идризу Балају по оптужбама за злочине над Србима и другим неалбанцима на Косову 1998. године.



0 КОМЕНТАРА

  1. блах крме мало комуњарско, на техничком нивоу, значи уступаћете и даље документацију која за њих буде интересантана и њима потребна, успут ћете „технички“ да потпишете сваку пресуду типа „доживотну робија за Србе“ уз образложење еу нема алтернативу, дужност, обавеза,…ово, оно, бла бла бла…мрш стоко усрана!

Оставите одговор