Да ли се каже Бурма или Мјанмар?

Власти Мјанмара строго су упозориле опозициону лидерку Аунг Сан Су Ћи да престане да земљу зове Бурма. Они сматрају да она треба да користи уставно име земље, Мјанмар. На званичном државном језику, и земља и њени становници се називају именом Мјанмар. Војни лидери су 1989. промијенили енглеско име Бурма у Мјанмар, назив који привидно боље […]

субота, јун 30, 2012 / 08:08

Власти Мјанмара строго су упозориле опозициону лидерку Аунг Сан Су Ћи да престане да земљу зове Бурма. Они сматрају да она треба да користи уставно име земље, Мјанмар.

На званичном државном језику, и земља и њени становници се називају именом Мјанмар.

Војни лидери су 1989. промијенили енглеско име Бурма у Мјанмар, назив који привидно боље одражава етничке различитости у држави, преноси АП.

Термин Бурма односи се на Бурманце, доминантну етничку групу у земљи и искључује мањине, сматрале су војне власти.

Противници режима и групе у изгнанству разних народности, међутим, наставили су да називају земљу Бурма, у знак протеста и отпора недемократским војним властима, које су сматрали нелегитимнима.

Мјанмарска изборна комисија у тексту објављеном у једном државном листу, наводећи да је Су Ћи током своје турнеје по Европи претходних недеља земљу називала Бурма, истакла је да опозициона лидерка и њена Национална лига за демократију морају да "поштују устав" и користе право име државе.

Портпаролка Националне лиге за демократију, Нијан Вин рекла је да називање земље Бурмом не представља непоштовање устава.

Агенција АП наводи да још увијек није познато да ли ће Су Ћи и њена партија сносити неке законске последице због тога.

Бивша политичка затвореница постала је посланица пошто је њена партија освојила већину мјеста на додатним парламентарним изборима у априлу, који су услиједили годину дана пошто је војну владавину замијенила цивилна – предсједника Теина Сеина, који је почео да спроводи многе реформе у земљи и отвара је ка свијету.



Оставите одговор