ЦСКА у финалу Евролиге после драме

Московска екипа савладала је Панатинаикос 66:64 и након драме и велике борбе остварила први циљ на фајнал фору. Осам секунди прије краја Теодосић је са линије слободних бацања могао ријешити побједника. Промашио је оба пута, што је дјеловало као казна више силе, јер се чинило да је прије фаула направио кораке. Пао је имао последњи […]

петак, мај 11, 2012 / 19:02

Московска екипа савладала је Панатинаикос 66:64 и након драме и велике борбе остварила први циљ на фајнал фору.

Осам секунди прије краја Теодосић је са линије слободних бацања могао ријешити побједника. Промашио је оба пута, што је дјеловало као казна више силе, јер се чинило да је прије фаула направио кораке.

Пао је имао последњи напад, али се Дијамантидис спетљао и прилика је отишла у пропаст, а ЦСКА у финале. До финала су Армејци дошли кроз пакао, јер је ПАО већим дијелом био екипа која је контролисала игру, те одавала утисак организованије и мирније екипе.

Меч је почео онако како је замислио Жељко Обрадовић: Марић на почетку, а затим и Батист, су купили сјајна додавања Дијамантидиса и Јасикевичијуса и бушили одбрану ЦСКА испод коша. У нападу су Руси дјелоали више него смушено, уз доста испуцаних тројки. Када су се мало повезали у нападу, услиједило је пуњење за три поена (Сато и Јасикевичијус) након продора и додавања лопте на стану.

Пао је рано дошао до двоцифрене предности, тако да су играли са много самопоуздања, док је ЦСКА промашивао тројке и био прилично фрустриран због тога. Јасикевичијус је одиграо маестрално, поигравајући се са армејском одбраном. На крају четвртине било је 29:15.

У другој је ЦСКА успоставио равнотежу, играле су се жестоке одбране, у којима је ПАО лошије снашао, а ЦСКА је у другом дијелу почео да круни предност Грка. Они су до пред крај постигли само 3 поена, па је резултат Кириленковом тројком изједначен на 32:32. Предност је спасио Баптист, постигавши 34 поен за ПАО, за крај четвртине.

И док су у првом полувремену екипе у серијама пружале добру игру, трећа четвртина донијела је егал меч и наставак феноменалне кошарке. Крстић је коначно погодио из игре, Јасикевичијус је одржавао предност за Пао, да би у 23. минуту игре ЦСКА први пут повео, након тројке Кириленка за 41:39.

У наредних неколико минута услиједила је резултатска клацкалица, да би Дијамантидис и Кајмакоглу са по три поена направили мини-серију 6:0 за предност ПАО 50:46. До краја четвртине доминирао је Дијамантидис те је Панатинаикос сачувао предност оучи последњих 10 минута (55:51).

Обрадовићеви играчи нису успјели да на старту последњег периода повећају предност, након што је Кириленко погодио важан кош за ЦСКА, услиједила је серија српских репрезентативаца, тројка Теодосића и полагање Крстића за серију од 7:0 и предност "армејаца" 58:57.

Швед се потом пробио кроз рекет за нову промену вођства, а онда је уследило 30 секунди мале школе кошарке Шарунаса Јасикевичијуса који са пет узастопних поена доноси +4 за ПАО (64:60).

Знао је ЦСКА брзо да одговори, а разиграни Швед је са уз мало среће приликом шута са полудистанце и једним слободним бацањем смањио на пола коша заостатка, минут и по прије краја.

Након тајм-аута Обрадовића, екипе су фауловима сјекле игру, а пошто је Батист промашио полагање, у противнападу након новог тајм-аута, Теодосић је сјајно одиграо са Хријапом и скок шутем из "ћошка" прекренуо на 65:64 за ЦСКА, 37 секунди пре краја.

Јасикевичијус је покушао брзо да постигне кош, није погодио, да би потом фаулирао Шведа. Међутим, 24-годишњи Рус промашује оба слободна бацања, али ЦСКА осваја лопту у нападу.

Грци крећу на брз фаул, али Теодосић и Шишкаускас сјајно чувају лопту и "краду" неколико секунди пре него што је Дијамантидис направио фаул над српским плејмејкером, након чега је услиједио на почетку описани расплет.