Бундестаг: Датум у јануару, али зависи од спровођења споразума

Њемачка канцеларка Ангела Меркел рекла је у Бундестагу да је прва конференција Европске уније са Србијом о приступању може да буде одржана у јануару 2014. године уколико у децембру буде потврђен напредак у спровођењу споразума Београда и Приштине. Њемачки Бундестаг дао је данас, гласовима владајуће демохришћанско-либералне коалиције, сагласност да њемачка влада на сутрашњем састанку Европског […]

четвртак, јун 27, 2013 / 14:03

Њемачка канцеларка Ангела Меркел рекла је у Бундестагу да је прва конференција Европске уније са Србијом о приступању може да буде одржана у јануару 2014. године уколико у децембру буде потврђен напредак у спровођењу споразума Београда и Приштине.

Њемачки Бундестаг дао је данас, гласовима владајуће демохришћанско-либералне коалиције, сагласност да њемачка влада на сутрашњем састанку Европског савјета гласа за почетак приступних преговора Србије са ЕУ, али под условом да се прва приступна конференција одржи у јануару 2014. године.

Уколико Европски савјет у децембру потврди "потпуно и трајно спровођење обавеза из плана о имплементацији", склопљеног 26. маја између Србије и Косова, онда се у јануару може одржати приступна конференција, наводи се у закључку Бундестага.

Закључци у форми декларације усвојени су послије расправе о извјештају савезне канцеларке Ангеле Меркел.

Подносећи извјештај савезне владе уочи самита ЕУ данас и сутра у Бриселу, канцеларка Меркел је рекла да су Србија и Косово учинили "без сумње одлучујући напредак" потписивањем споразума у Бриселу.

Но, како је додала,"тек када се у децембру потврди напредак у спровођењу договореног, могуће је да се у јануару одржи прва конференција између ЕУ и Србије и приступању".

Поред тога, Њемачка прије пуноправног чланства Србије у ЕУ, очекује и "пуну нормализацију односа" Београда и Приштине, навела је Меркелова.

Фолкер Каудер, страначки колега њемачке канцеларке из ЦДУ, говорећи о самиту у Бриселу, истакао је да ће на њему бити донијете важне одлуке, преноси Дојче веле.

"Једна од важних одлука јесте – преговори са Србијом на путу ка Европи", рекао је Каудер и затим се обратио кандидату опозиционих социјалдемократа (СПД) за канцелара Перу Штајнбрику:

"Ми, господине Штајнбрик, подржавамо те преговоре, али за разлику од тога како сте ви, СПД, то формулисали за данашњу дебату у Бундестагу – ви хоћете да се данас одреди датум за почетак преговара. Ми кажемо ‘да’ за преговоре, али пре него што се одреди датум за почетак, мора се добити потврда о имплементацији споразума о нормализацији односа Србије и Косова".

Оливер Лукшић, посланик либерала (ФДП), рекао да је то што је Србија на дневном реду самита Европске уније знак да ЕУ остаје магнет за проширење и да би над тим требало да се замисле евроскептичари.

Према његовим ријечима, споразумом између Србије и Косова од 19. априла, Влада Србије направила је историјски корак.

Споразум показује нову спремност да односи са Косовом трајно нормализујују. Тај историјски моменат је важан за Србију, за Балкан и за Европу. Због тога је добро и важно да њемачки Бундестаг по том питању да јасан сигнал, рекао је Лукшић у Бундестагу.

Садржај декларације о Србији

Бундестаг би данас требало да усвоји декларацију којом ће бити формулисан коначан став о почетку приступних преговора Србије са Европском унијом, уочи самита европских лидера.

У декларацији коју су припремиле владајуће странке, Хришћанско-демократска унија (ЦДУ), Хришћанско-социјална унија (ЦСУ) и Либерали (ФДП) наводи се да Бундестаг сматра да приступни преговори Србије и ЕУ могу да почну, односно да прва приступна конференција може да буде одржана тек када Савјет ЕУ установи и потврди "потпуно и трајно спровођење преузетих обавеза" које проистичу из споразума Београда и Приштине.

Даљи циљ, прије пуноправног чланства у ЕУ, мора да буде "правно обавезујући споразум" Београда и Приштине.

Напредак у спровођењу мјера које су договорили Београд и Приштина мора и даље да буде провјераван, на примјер даљим извјештајем Европске комисије до краја новембра 2013, наводи се у декларацији чије дјелове објављује агенција Бета.

Бундестаг, међутим, сматра да процес нормализације (између Београда и Приштине) мора да иде и битно даље, са циљем постизања "правно обавезујућег споразума" који треба да обезбеди да Србија и Косово, као пуноправне чланице, на основу ЕУ-аката, "независно заједнички могу да користе своја права и обавезе".

Овај уговор мора да буде склопљен пре окончања приступних преговора између Београда и ЕУ, каже се у декларацији о којој ће се гласати на крају дебате о владином извештају који је поднела савезна канцеларка.

У Декларацији се наводи очекивање да "пуно и трајно остваривање споразума" Београда и Приштине треба посебно да доведе до тога да "Србима настањен север Косова уз сагласност српске владе политички и правно буде укључен у Републику Косово" и да Београд обустави "илегално финансирање паралелних структура, посебно полиције и правосуђа".

Бундестаг се, како се наводи у декларацији, слаже да се њемачка влада на предстојећем самиту ЕУ сагласи са тиме да прва приступна конференција ЕУ и Србије буде одржана у јануару, уколико се до тада потврди напредак у остваривању Београда и Приштине.

Очекивања од власти у Београду

Међутим, у 12 тачака наводе и даља очекивања која Београд у том смислу треба да испуни.

Тако се, на примјер, указује да Бундестаг сматра да приступни споразуми са Србијом могу да буду окончани тек "када надлежне српске власти и судови учине све што је у њиховој моћи да у процесу у духу правне државе у потпуности расветле напад на Немачку амбасаду (2008. године) и нападаче и посебно оне који су вукли конце те акције правоснажно осуди".

Поред тога, тражи се стварање заједнице српских општина на Косову и усвајање њеног статута, одржавање слободних и фер локалних избора на целом Косову, као и несметани приступ косовске пограничне полиције и царинских службеника копненим путем до граничних пунктова на северу Косова и затварање заобилазних праваца на северу Косова.

"Уколико Србија, после отварања приступних преговора оклева са спровођењем преузетих обавеза, ако их суспендује или од њих одустаје, приступни преговори треба да буду заустављени", наводи се у предложеној декларацији.

Такође се каже да "Србији и Косову треба јасно рећи да у циљу нормализације односа морају да буду предузете даље мере изградње поверења".

По мишљењу немачких владајућих странака ту "посебно спада што скорије могуће отварање моста на Ибру као камен темељац изградње поверења".

Уз то, у декларацији се наводи да се "мора обезбедити да процес нормализације између Србије и Косова буде посебно третиран у једном од преговарачких поглавља" и да то поглавље, заједно са темама из области правне државе, треба да чини тежиште приступних преговора.

Изричито се у декларацији наводи захтев Бундестага да приступни преговори са Србијом треба да почну поглављима 23. (правосуђе и темељна права) и 24. (правда, слобода и безбедност) и да никако не смеју, као у случају Црне Горе, противно одлуци Бундестага из децембра 2011. пре тога да буду отварана друга поглавља.



Оставите одговор