Борац за слободни интернет пронађен објешен

Арон Шварц (26), суоснивач сајта "Реддит”" и активиста који се борио да садржај на интернету буде бесплатно доступан јавности, пронађен је обешен у свом стану у Бруклину у ноћи између 11. и 12. јануара. Све указује на самоубиство. Својеврсни интернет маг, Шварц је са 14 година био један од аутора популарне интернет алатке РСС, која […]

понедељак, јануар 14, 2013 / 14:43

Арон Шварц (26), суоснивач сајта "Реддит”" и активиста који се борио да садржај на интернету буде бесплатно доступан јавности, пронађен је обешен у свом стану у Бруклину у ноћи између 11. и 12. јануара. Све указује на самоубиство.

Својеврсни интернет маг, Шварц је са 14 година био један од аутора популарне интернет алатке РСС, која је у значајној мjери креирала изглед данашње "мреже".

Оснивач је групе „Деманд Прогрес" која се прошле године активно противила нападима америчке владе на слободу у пољу интернета, лично је предводио борбу против СОПА. Вjеровао је да информације, нарочито оне од значаја за друштвени напредак, морају бити доступне цjелокупној јавности.

Међународна непрофитна организација за дигитална права Елецтроник Фронтир Фондација поручила је да је Шварц био „врхунски хакер и активиста“, преноси АП.

„Он је више од било кога допринио томе да Интернет буде и остане плодни екосистем за отворено знање", навела је ова организација.

Шварц, који је патио од депресије, проглашен је мртвим у петак увече, а пронашла га је његова дјевојка која је звала полицију. Он се обесио само неколико недеља прије почетка суђења због наводне крађе милиона новинских научних радова из електронске архиве како би их корисницима понудио бесплатно.

Шварц је актуелизовао проблем недоступности науцних истразивања, односно указао на чињеницу да морате платити разним онлајн сервисима и часописима да би прочитали научне радове које аутори тих радова бесплатно шаљу часописима.

Да је проглашен кривим, могао је бити осуђен на више деценија затвора и огромну новчану глобу. Шварцова породица оптужила је федералне тужиоце да су криви за његову смрт.

„Аронова смрт није тек лична трагедија. Она је производ криминалног правосудског система, који се добрим делом заснива на застрашивању и прекорачивању тужилачких овлашћења“, наводи се у саопштењу у којем се додаје да су одлуке званичника канцеларије државног тужиоца у Масачусетсу и МИТ-а допринијеле Шварцовој смрти.



Оставите одговор