Бјелица и Кустурица: Припреме за етно село теку

Припреме за изградњу етно-насеља на Равној Романији теку предвиђеном динамиком, а све више људи показује интересовање за овај пројекат општине Соколац и прослављеног режисера Емира Кустурице. Начелник општине Соколац Милован Бјелица изјавио је Срни да је Скупштина општине промијенила намјену досадашњег пољопривредног земљишта у власништву општине на Равној Романији, с обје стране магистралног пута према […]

недеља, мај 5, 2013 / 11:14

Припреме за изградњу етно-насеља на Равној Романији теку предвиђеном динамиком, а све више људи показује интересовање за овај пројекат општине Соколац и прослављеног режисера Емира Кустурице.

Начелник општине Соколац Милован Бјелица изјавио је Срни да је Скупштина општине промијенила намјену досадашњег пољопривредног земљишта у власништву општине на Равној Романији, с обје стране магистралног пута према Сарајеву, на чијем је дијелу предвиђена изградња етно-насеља.

Према његовим ријечима, на том подручју је у власништву општине око пет хектара, а за изградњу етно-села биће одабрана најповољнија локација од 50 до 100 дунума.

"Слиједи измјена планског документа, а упоредо ће бити урађена измјена регулационог плана, односно израђен нови урбанистички план за подручје гдје се намјерава градити. Све мора да буде урађено у складу са позитивним законским прописима“, истакао је Бјелица.

Он каже да се у наредном периоду очекује и идејно рјешење од Кустуричиних пројектаната који су недавно били на Равној Романији и упознали се са ситуацијом на терену.

Представници општине Соколац доставили су више приједлога потенцијалних садржаја етно-села Кустуричним тиму, који ће припремити први пројекат.

То етно-село би за почетак требало да садржи двије куће у романијском стилу у којима би била представљена понуда са Романије. Пројекат у којем би требало да учествује и Влада Јапана, већ је достављен амбасади ове земље у БиХ. Ту би, затим, требало да буду хотел, биоскоп, разни локали, пошта, спортски терени…

Пројекат изградње етно-насеља неће бити коначан, него флексибилан и прилагођаван интересовању улагача, којих је сваким даном све више.

За изградњу етно-села заинтересован је велики број појединаца, а међу којим и директор Хотела "Термаг" на Јахорини Александар Лазаревић, те бројни дрвопрерађивачи са романијске регије.

Приликом разговора Бјелице и Кустурице почетком јануара о изградњи етно-насеља на Равној Романији речено је да би општина могла да помогне пројекат сличан Дрвенграду, а градња би текла у складу са заинтересованошћу потенцијалних инвеститора.

Тада је истакнуто да би етно-насеље на Романији чинило троугао са Мокром Гором и Андрићградом и да би тај пројекат могао да буде један од стубова опстанка становништва на овом простору.

Додатна повољност је што би то етно-насеље било удаљено по 30-ак километара од Сарајева и Јахорине и на главном је путном правцу од Београда ка Сарајеву.

"То би била шанса и за запошљавање становништва, те помогло у покретању и других туристичких потенцијала овог краја – спортског, вјерског, гастро, етно и других облика туризма“, сматра Бјелица који је додао да се упоредо ради и на брендирању романијског кајмака и меда.



Оставите одговор