Без осуде власти: Из Ријасета БиХ стално говор мржње

Ријасет Исламске заједнице у БиХ подстиче говор мржње и износи клевете против бораца за људска права, што није наишло на осуду власти у БиХ, наведено је у извјештају невладиних организација о спровођењу Међународног пакта о грађанским и политичким правима у БиХ. У дијелу извјештаја под називом "Узнемиравање, пријетње и други напади на заштитнике људских права" […]

четвртак, март 22, 2012 / 07:55

Ријасет Исламске заједнице у БиХ подстиче говор мржње и износи клевете против бораца за људска права, што није наишло на осуду власти у БиХ, наведено је у извјештају невладиних организација о спровођењу Међународног пакта о грађанским и политичким правима у БиХ.

У дијелу извјештаја под називом "Узнемиравање, пријетње и други напади на заштитнике људских права" пише да је 10. и 12. јануара Ријасет Исламске заједнице у саопштењима за јавност навео да је "Хелсиншки комитет у БиХ неморалан, јер штити кршење основних људских права муслимана и подржава дискриминацију против муслимана, посебно покривених муслиманки".

"На основу лажних разлога, оба саопштења смањују поштовање и повјерење које организација и њене чланице одржавају. Саопштења индукују непријатељске ставове уперене против Хелсиншког одбора и његових чланова", наводи се у извјештају. Истакнуто је да власти не предузимају мјере да се заштите права бранилаца људских права, нити јавно осуђују клевету или подржавају невладине организације које се боре за људска права.

У дијелу извјештаја под називом "Пропаганда за рат или заговарање националне расне или вјерске мржње" наведено је да је језик мржње још широко присутан у појединим медијима у БиХ, док је Регулаторна агенција за комуникације под значајним политичким утицајем, пише "Глас Српске".

Извјештај је на дневном реду сједнице Комитета за људска права УН која се одржава од 12. до 30. марта у Њујорку. Послије разматрања овог и још десет извјештаја, УН ће усвојити препоруке и листу од готово стотину питања која ће бити упућена институцијама БиХ на спровођење и одговарање.

Према писању "Гласа", у фокусу интересовања УН биће и Стратегија за процесуирање ратних злочина, односно шта је урађено да буде смањен постојећи заостатак у Тужилаштву БиХ и које мјере власти БиХ планирају да предузму како би било смањено кашњење у спровођењу Стратегије.



Оставите одговор