Банка Америке пристала да плати 17 милијарди долара

Једна од највећих банака у САД Банка Америке постигла је погодбу према којој ће платити 17 милијарди долара како би се разријешила истрага о њеној улози у продаји сумњивих хартија од вриједности прије избијања финансијске кризе 2008, рекли су званичници упознати са случајем. Један од званичника, који је тражио да не буде именован зато што […]

четвртак, август 21, 2014 / 14:24

Једна од највећих банака у САД Банка Америке постигла је погодбу према којој ће платити 17 милијарди долара како би се разријешила истрага о њеној улози у продаји сумњивих хартија од вриједности прије избијања финансијске кризе 2008, рекли су званичници упознати са случајем.

Један од званичника, који је тражио да не буде именован зато што званична најава погодбе неће бити објављена прије четвртка, рекао је да ће та банка платити 10 милијарди долара у готовини и обезбиједити олакшице за клијенте у вриједности од седам милијарди долара.

Овај договор је највећа погодба у вези с економским крахом у којем су милиони Американаца изгубили своје домове. Прије овог, постигнути су споразуми са Ситигруп од седам милијарди и са ЏиПи Морган чејс & Цо од 13 милијарди.

Као и у случају Банке Америке и ти споразуми су били мјешавина готовине и повластица у разним облицима помоћи клијентима.

Тужбе су покренуле америчка комисија за хартије од вриједности и министарство правде.

Банка Америке према договору треба да призна да је лоше представљала квалитет хартија од вриједности обезбјеђених хипотекама на имовину, које је она издавала и које су издавале Кантривајд Фајненшл и Мерил Линч.

Те двије компаније Банка Америке је купила када су биле на ивици пропасти 2008. и оне су одговорне за позамашни дио спорних зајмова.

Према погодби финансијска помоћ ће бити понуђена неким од власника кућа чије су хипотеке те банке претвориле у хартије од вриједности и онда их продавале инвеститорима.

Те хартије од вриједности су обухватале хипотекарне кредите даване људима који нису могли да их врате, али су представљане као сигурне инвестиције, све док се није урушило тржиште некретнина па су инвеститори изгубили милијарде долара.

Лош квалитет кредита довео је до великих губитака инвеститора и ненаплативих дуговања чиме је почела рецесија крајем 2007. Новац који банке треба да дају према погодбама није ни близу суме која би надокнадила губитке настале 2008.

Банка Америке је тврдила да не треба да буде крива за лоше хипотекарне кредите које су давали Коунтрywиде Финанциал и Меррилл Лyнцх. Те три фирме су заједно издале 965 милијарди долара у хартијама од вриједности обезбјеђених кредитима од 2004. до 2008.



Оставите одговор