Бахаћење градских отаца, јавно, пред грађанима Бање Луке

Јавна расправа о нацрту ревизије регулационог плана дијела централног подручја Бање Луке, која је јуче одржана у Малој вијећници Банског двора уз присуство од око 130 грађана показала је лошу презентацију лошег плана, бахато понашање појединих представника Градске управе и непостојање стварне жеље да се јавност укључи у доношење одлука о изгледу града и средини у којој живе.

петак, јун 15, 2018 / 18:56

Представници Градске управе и израђивача плана, Института за грађевинарство "ИГ", нису се удостојили да присутнима одговоре на врло конкретна питања везана за будући изглед и функционалност града иако управо томе јавна расправа служи.

-И сам начин на који је изведена ова јавна расправа је једна велика срамота за Градску управу. То није приступ који било која градска управа треба имати према својим грађанима. Иако су знали да је интерес грађана велики, нису жељели јавну расправу заказати послије радног времена те је расправа одржана у Малој вијећници Банског двора која није била довољна да смјести све заинтересоване, па су грађани стајали-, изјавила је Јелена Бркић, координаторица Иницијативе Наш простор у Центру за животну средину.

На јавној расправи која је за циљ требала имати комуникацију са грађанима смо имали прилику видјети и лошу презентацију једнако лошег плана. Цијели процес учешћа јавности, а посебно јавна расправа је била обична фарса којом се легитимизује и формализује процес који је предвиђен законом, али без квалитетног посвећивања пажње потребама грађана. Нажалост, они који доносе одлуке важне за овај град превише често заборављају да у овом граду живе људи на чије животе њихове одлуке имају дугорочне посљедице.

Нацрт плана предвиђа удуплавање броја становника у ужем градском језгру што сматрамо неоправданим и преамбициозним јер ће довести до загушења у саобраћају и повећања потреба за комуналним услугама. У тренутним условима, град не одговара на потребе грађана за јавним и зеленим површинама, површинама за рекреацију и друге друштвене активности. Овакав Нацрт плана и предвиђени пораст броја становника не само да не рјешава овај проблем него га са повећањем потреба за свим наведеним видовима комуналних услуга и објектима друштвеног стандарда чини још израженијим.

-Приступ Слободана Станаревића, начелника Одјељења за просторно уређење, је био, у најмању руку, шокантан. На питање зашто је јавна расправа организована у току радног времена и у малој сали, начелник је изјавио да му "Бански двор заказује термине јавних расправа". Када је напуштао расправу која је још трајала, рекао је да иде да "вакцинише дјецу". Имао је и коментаре типа "ко ће вама одговарати на сва питања, добићете писане одговоре". Такви коментари упућени грађанима због којих је на позицији на којој јесте су апсолутно неприхватљиви за једног начелника-, додаје Бркићева.

Градска управа и Институт за грађевинарство "ИГ" нису понудили нити једно иновативно планско рјешење у погледу одрживог развоја града било да се ради о смањењу загађења од транспорта, остављању више простора за немоторизовани саобраћај, управљања отпадом (нпр. подземни контејери), кориштењу равних кровова за производњу соларне енергије или постављање зелених кровова, скупљању и кориштење оборинских вода за комуналне потребе, стварању нових парковских површина, очувању биодиверзитета урбаног дијела града и сл.

С обзиром да се Град Бањалука представља као регионални центар, а план је да се развија у правцу "греен цитy" и "смарт цитy", очекивали смо много конкретнија и иновативнија рјешења у циљу постизања стратешких праваца развоја града.



Оставите одговор