Аларм: Против корупције се боре страначки кадрови?

Управа Агенције за превенцију корупције именована по политичкој линији, тврде из Транспаренсија. Парламент БиХ изабрао управу Агенције за превенцију и координацију борбе проитв корупције према политичком договору, игноришући процедуре за именовање и приједлоге Комисије за избор и праћење рада Агенције, стоји у данашњем саопштењу Транспаренси интернешнела, које доносимо у цјелости: Представнички дом Парламентарне скупштине БиХ […]

петак, јул 15, 2011 / 15:58

Управа Агенције за превенцију корупције именована по политичкој линији, тврде из Транспаренсија.

Парламент БиХ изабрао управу Агенције за превенцију и координацију борбе проитв корупције према политичком договору, игноришући процедуре за именовање и приједлоге Комисије за избор и праћење рада Агенције, стоји у данашњем саопштењу Транспаренси интернешнела, које доносимо у цјелости:

Представнички дом Парламентарне скупштине БиХ је на посљедњој сједници за директора Агенције за превенцију и координацију борбе проитв корупције и његове замјенике именовао кандидате по политичкој линији, док се о онима које је предложила Комисија за избор и прећење рада Агенције није ни расправљало.

Наиме, Комисија је доставила листу од 15 кандидата, те предложила три кандидата са највећим бројем бодова – Рамиза Хуремагића, Милана Круља и Бланку Бенковић. Ипак, посланици у Парламенту се нису ни изјашњавали о овом приједлогу, већ су на основу договора међу политичким странкама именовали Сеада Лиска за директора, а Драгана Слипца и Срету Пекића за његове замјенике. Неопходно је напоменути и да ја Сеад Лисак био тек трећи на ранг-листи коју је саставила Комисија, Драган Слипац шести, док је Срето Пекић био задњи на листи од 15 кандидата.

Транспаренси Интернешнел Босне и Херцеговине (ТИ БиХ) осуђује овакав потез Парламентарне скупштине БиХ јер он потпуно обесмишљава цијелокупну процедуру која је била прописана по питању избора управе Агенције, а рад Комисије за избор и прећење рада Агенције је на овај начин игнорисан и учињем потпуно непотребним.

Занимљиво је да се на избор директора Агенције чекало више од годину дана, а да су у једном дану политичке странке одлучиле о томе ко ће бити именован, чиме се намеће закључак да је одуговлачење било потпуно беспотребно, а да је досадашњи рад Комисије за избор представљао расипање средстава.

Овакав приступ именовању управе најважнијег антикорупцијског тијела у земљи доводи у питање његову незавосност у будућем раду и поново показује да се све институције покушавају ставити под контролу странака, па чак и оне које би се требале борити против такве контроле.

Представнички дом је и на овом примјеру доказао како процедуре при именовању кадра, те референце и способности кандидата немају никакав значај када се умијешају политички утицаји, што још једном даје негативан примјер грађанима БиХ и нарушава повјерење у институције.

ТИ БиХ позива надлежне институције да преиспитају исправност и легитимност оваквог начина избора управе Агенције и да спријече даље покушаје контролисања и политизовања најважнијих институција у БиХ.



Оставите одговор