Приватлук: Лансирана прва приватна ракета

Први приватни произвођач ракета"Спејс икс" лансирао беспилотну свемирску летјелицу "Драгон" са залихама за Међународну свемирску станицу. Ово је први пут да једна приватна компанија пружа такву врсту услуге, навела је британска телевизијска мрежа Би-Би-Си, јер овакве задатке обично обављају капсуле које припадају владиним астрономским агенцијама, као што су НАСА и ЕСА. Ракета "фалкон 9", с […]

уторак, мај 22, 2012 / 16:03

Први приватни произвођач ракета"Спејс икс" лансирао беспилотну свемирску летјелицу "Драгон" са залихама за Међународну свемирску станицу.

Ово је први пут да једна приватна компанија пружа такву врсту услуге, навела је британска телевизијска мрежа Би-Би-Си, јер овакве задатке обично обављају капсуле које припадају владиним астрономским агенцијама, као што су НАСА и ЕСА.

Ракета "фалкон 9", с капсулом без посаде, дуга 54 метра, лансирана је из Кејп Канаверала, на Флориди, у 8:44 по средњоевропском времену.

Летјелица би требало да стигне до свемирске станице у четвртак, када ће, на раздаљини од два и по километра од Станице, демонстрирати капацитете својих система навођења, контроле и комуникације.

Уколико демонстрација буде успјешна, летјелици ће бити дозвољено да се у петак приближи Станици на 10 метара. Астронаути на платформи ће тада роботизованом руком привући и "усидрити" брод.

Ова мисија је веома значајна, јер означава велику промјену у начину на који САД желе да спроводе операције у свемиру.

НАСА покушава да у рутинске операције летова с људском посадом у ниској орбити Земље укључи и комерцијалну индустрију на сличан начин као што неке организације унајмљују специјализовано особље.

Преношење терета биће прва услуга коју ће пружати спољне компаније, а до краја деценије би требало да услиједи и превоз астронаута на Станицу и са ње.

Америчка свемирска агенција нада се да ће јој те промјене омогућити уштеду новца, који ће моћи да преусмјери на мисије истраживања дестинација попут астероида или Марса.

Међународна свемирска станица, заједнички пројекат САД, Русије, Јапана, Канаде, Бразила и Европе, удаљена је 390 километара од Земље.



Оставите одговор