Забрињавајући негативан тренд ПДВ

Управа за индиректно опорезивање БиХ, према прелиминарном извјештају, у првом кварталу ове године наплатила је нето прихода од индиректних пореза у износу од 1,06 милијарди КМ, што је за 2,8 одсто мање него у истом периоду прошле године. У овај износ урачуната су и 23 милиона КМ наплаћених прихода, који су остали неусклађени након повезивања […]

четвртак, мај 2, 2013 / 14:31

Управа за индиректно опорезивање БиХ, према прелиминарном извјештају, у првом кварталу ове године наплатила је нето прихода од индиректних пореза у износу од 1,06 милијарди КМ, што је за 2,8 одсто мање него у истом периоду прошле године.

У овај износ урачуната су и 23 милиона КМ наплаћених прихода, који су остали неусклађени након повезивања уплата на Јединственом рачуну са поднесеним пријавама/декларацијама у модулима ИТ система УИО.

Иако је у прва два мјесеца 2013. забиљежен позитиван тренд у наплати, који је довео до нето суфицита од 19 милиона КМ, изузетно лоша наплата прихода у марту не само да је то анулирала, већ је приходе довела у негативну зону од 30,8 милиона КМ.

У марту је забиљежен пад прихода код свих главних група индиректних пореза, што се одразило и на кумулативну наплату, и то царина мање за 2,3 одсто, ПДВ-а мање за 3,4 одсто, акциза мање за 3,9 одсто.

Какво изненађење…

Проблеми са одржавањем стабилног нивоа наплате могли су се назријети још у фебруару, када је наплаћен приход у истом износу као и у фебруару прошле године, иако је тада, због сњежног невремена, забиљежена екстремно ниска наплата прихода.

Осим пада бруто прихода у марту, негативни тренд додатно је погоршан и повећањем поврата индиректних пореза.

У првом кварталу ове године настављен је тренд смањења прихода од царина, а један од основних разлога јесте примјена завршне фазе либерализације увоза добара поријеклом из ЕУ.

Кретање наплаћених прихода од ПДВ-а у првом кварталу ове године показује нешто оштрији пад ове врсте прихода у односу на остале индиректне порезе.

Након раста прихода од ПДВ-а у јануару од 7,6 одсто, у фебруару је забиљежено смањење нето наплаћеног ПДВ-а од 2,7 одсто, да би у марту дошло до неочекиване ескалације и пада прихода од 17 одсто.

Сад је вријеме за бригу

Одјељење за макроекономску анализу оцјењује да је негативни тренд кретања прихода од ПДВ-а забрињавајући, с обзиром на то да је то доминантна врста индиректних пореза, уз констатацију да су два главна фактора која оптерећују наплату ПДВ-а исплате поврата и дугови.

Стопа издвајања из бруто ПДВ-а за исплату поврата у првом кварталу ове године износила је 26,7 одсто, с тим да је у фебруару стопа износила 28 одсто, а у марту 27 одсто.

Посматрајући стопе поврата у претходним годинама може се закључити да је дошло до наглог погоршања трендова. Поређење исплате поврата ПДВ-а у првом кварталу претходних година указује на раст поврата обвезницима и међународним пројектима.

Номинално, у првом кварталу ове године исплаћен је највиши износ поврата од 2008. године, а у односу на прошлу годину раст поврата износи 18,2 одсто, док у односу на преткризну 2008. годину износи 18,7 одсто. Енорман раст поврата у првом кварталу односи се на поврат међународним пројектима од 62,7 одсто.

Раст поврата међународним пројектима толико је убрзан да је довео до промјене структуре поврата, у којој, упркос растућег поврата обвезницима, удио ове категорије у овој години за 10 процентних поена мањи је него преткризне 2008.године.

Пријавише, а не платише

Након избијања глобалне економске кризе наплата прихода од ПДВ-а оптерећена је растућим дуговима по основу пријављеног, а неплаћеног овог вида пореза.

Након смањења дугова у јануару, већ у фебруару забиљежено је додатних шест милиона КМ дуга, тако да је стање дуга 28. фебруара ове године износио 251,5 милиона КМ.

Код наплате акциза уочавају се снажне мјесечне осцилације у наплати, посебно код најзначајнијих акцизних производа, као што су деривати нафте и цигарете.

Исто тако, изненађује појава негативног тренда код акциза на кафу, тим више што је прошла година окончана са стабилним растом од осам одсто.

Прогнозе даљег кретања акциза на цигарете су крајње песимистичне уколико се брзо не дјелује оперативним мјерама и измјенама политике опорезивања дуванских прерађевина на сузбијању снажне пореске евазије и усклађивању опорезивања цигарета и супститута.

Настављени су неповољни трендови код наплате акциза на деривате нафте, који су углавном резултат смањења економске активности и потрошње грађана и растуће супституције бензина са дизелом.

Осим тога, због генералног ремонта Рафинерије нафте у Броду, крајем прошле и почетком ове године смањен је увоз нафте, а тиме и производња и промет деривата у прва два мјесеца ове године.



0 КОМЕНТАРА

Оставите одговор