Владавина сумњивих дипломаца и инстант магистара

Велики број кадрова на свим функцијама у Српској посједује дипломе приватних факултета, што се више не може назвати ни јавном тајном. Како пишу Независне новине, међу тим дипломама предњаче дипломе Факултета за услужни бизнис из Сремске Каменице (ФАБУС), који ради као дио Универзитета "Едуконс" из Новог Сада. Поред Миле Банике, кандидата за главног ревизора РС […]

понедељак, октобар 29, 2012 / 10:31

Велики број кадрова на свим функцијама у Српској посједује дипломе приватних факултета, што се више не може назвати ни јавном тајном.

Како пишу Независне новине, међу тим дипломама предњаче дипломе Факултета за услужни бизнис из Сремске Каменице (ФАБУС), који ради као дио Универзитета "Едуконс" из Новог Сада.

Поред Миле Банике, кандидата за главног ревизора РС и бившег вршиоца дужности директора Пореске управе, за којег је утврђено да је за само годину завршио Факултет за услужни бизнис и менаџмет, ту је и Младен Милић, директор Фонда ПИО РС, који је на овом факултету стекао звање магистра економских наука, те Предраг Глухаковић, актуелни потпредсједник Народне скупштине РС и бивши министар трговине и туризма.

Када је у питању Милићево образовање, занимљиво је да је он магистарски уписао прије него што је завршио факултет!

Наиме, Милић је Факултет за услужни бизнис, смјер Менаџмент у сектору финансијских услуга, уписао 2002. године, а завршио 28. фебруара 2004. године, док је магистарске студије на истом факултету уписао 2003. године, а завршио 22. октобра 2007. године.

Уписивање магистарског прије него што је завршио основне студије он је правдао тиме да је магистарски уписан у школској 2003/2004. години, односно да га је уписао у марту 2004. године, након што је у фебруару дипломирао на основном студију, и да се то може лако провјерити.

Када је у питању Глухаковић, на званичном сајту Народне скупштине РС у својој биографији је навео да је основну и средњу школу завршио у Брчком, Вишу техничку у Суботици те да је дипломирао на Универзитету "Едуцонс" у Новом Саду, гдје је и магистрирао.

Стеван Милић, предсједник Гранског синдиката образовања, науке и културе, каже да су такве дипломе, поготово људи на руководећим позицијама, иритирајуће ствари за све часне и поштене људе који раде у просвјети.
"Држава је направила огромну грешку јер је изједначила приватне и државне факултете и уколико има воље и спремности томе је врло лако стати у крај и систем то веома лако преконтролише", истакао је Милић.

Он наглашава да је одавно познато како и на који начин се завршавају ти факултети, али да је тешко то све испратити, јер у институцијама система нема спремности да се томе стане у крај.

"У неколико наврата смо покушавали урадити нешто по том питању, али систем не функционише", казао је Милић.

Дипломе наших "стручњака" уопште нису признате у Србији

Они који мисле да је све ово "освета бивших понављача" учврстиће мишљење простим увидом у Водич кроз акредитоване студијске програме на високошколским установама у Србији.

Студијски програми на којима су се знојили Баника, Милић, уопште нису на списку акредитованих, закључно са 12. октобром, 2012. године када је засиједала Комисија за акредитацију у Србији.



0 КОМЕНТАРА

  1. Какви експерти, таква и земља. Трагично је то, скупо ми плаћамо њихово „знање“. Богу за плакати! Ал’нека, искрено надам се да за 10ак година вриједићеш онолико колико имаш знања.

    Али треба издржати, а то је оно најгоре у цијелој причи…

  2. „Jer, kako neko ozbiljno da shvati da u kožnoj braon fotelji “Kolubare”, firme od koje dobrim delom zavisi da li će biti restrikcija struje ove zime, sedi čovek koji je držao poker-aparate i pečenjaru, a sada je ničim izazvano ekspert za en
    ergetiku.
    Nišlije se ovih dana smeju sami sebi – u UO “Aerodroma” imenovana je veterinarska tehničarka, za potpredsednika UO “Tržnice” profesor razredne nastave, a sveže rekonstruisani Sportski centar „Čair“, sa pozicije predsednika UO vodi čovek koji je 22 godine radio u fabrici pumpi “Jastrebac”, a trenutno je blagajnik u Srednjoj medicinskoj školi u Nišu.“

    http://www.blic.rs/Vesti/Politika/350073/Traze-se-diletanti-za-dobro-placen-posao-u-drzavnoj-sluzbi

  3. Исправка кривог навода. 😉 Едуконс јесте акредитован, добио је увјерење 02.07.2010. А и ФАБУС јесте акредитован, може се видјети на страници 47 Водича. Али нису акредитовани студијски програми које су завршили Баника и Милић. Што значи да су њихове дипломе неважеће у Србији. А како су онда важеће код нас?
    Новинар који пише чланке нека прво провјери шта пише.

  4. „Mikerević je rođen 12. februara 1955. godine u Doboju. Magistrirao je i diplomirao ekonomiju 1990, odnosno 1996. godine, na ekonomskom fakultetu u Subotici, gradu na severu Srbije.“

    http://www.cin.ba/Stories/P24_Assets/?cid=944,2,1

    „Др Милан Јелић рођен је 26. марта 1956. године у Копривни. Економски факултет завршио је у Суботици.“

    „Visoko Fakultet Političkih nauka u Beogradu 1983.
    Srednje Poljoprivredna škola, smjer prerađivač mesa u Banja Luci 1977.Osnovno Osnovna škola u Laktašima 1974.“

    „Postoje kontroverze i oko Mirjanićeve biografije, što je neprihvatljivo za jednog akademika. U Mirjanićevoj biografiji ne piše koju je srednju školu završio, niti je naveo da je završio Pedagošku akademiju u Banjaluci, odnosno da je stepenovano završio PMF u Novom Sadu – stoji u pismu Komore stomatologa RS.

    U pismu se ističe da je Mirjanić proveo izvjesno vrijeme i na fakultetu ili višoj školi u Rijeci, pa je nepoznato šta je tamo učio i završio.

    – Molimo Vas da ispitate šta je Mirjanić završio u Banjaluci, a kada, i šta, u Rijeci. Komora će provjeriti i da li je njegov magisterij u Zagrebu regularan, kao i doktorat u Novom Sadu. Od dva profesora sa Instituta za fiziku u Beogradu dobili smo podatke da je Mirjanić odbijen u Beogradu za odbranu doktorata, jer nije imao potrebne uslove – navodi se u pismu.“

    „Nostrifikovane diplome doktora sa Slavjanskog humanitarnog univerziteta dobili su Perica Bundalo, Tihomir Gligorić, Miroslav Mikeš, Dragan Golijanin i Ostoja Kremenović. Zvanje magistra i fakultetsku diplomu su dobili Perica Koljanin, Ljubo Macanović, Dobrila Rudić, Goran Janković, Milan Baštić, Radovan Stanković, Nikola Rađenović, Momčilo Maleš, Slaboljub Danojević, Zdravko Kukobat, Zdravko Jankelić, Zoran Vujanović, Predrag Muzgonja, Aleksandra Tucić, Veljko Dobrnjac, Mile Radišić, Radovan Klincov i Žana Ateljević. Predsednici Komisije za nostrifikaciju ovih diploma bili su dr Rajko Kuzmanović, dr Milan Galogaža i dr Željko Baroš.“

  5. Текст је поприлично погодио тему,међутим,овде се проблему приступа поприлично банално и површно.

    Већ 20ак година на сцени су ратни и поратни „доктори наука“ који су тада а и дан данас на значајни функцијама,који предају на факултетима,који младима усађују систем вредности,а који сами долазе из неких других (прошлих) система,а у критичном периоду су на то накалемили квазидемократију.

    Понашају се као шерифи и фигурирају као респектабилни појединци у друштву,са реторичким и иним способностима школарца.

    Што се тиче политичких функционера и њихових диплома,нарочито оних који се непосредно бирају,мислим да се овде о томе не треба расправљати,собзиром да кандидат не мора бити високообразован.

    О дебеовцима који данас ведре и облаче…другом приликом.

  6. Има наде! Овакву вијест је објавио Глас Српске!Браво мајстори!
    Први пут да не почињу са „Добро јутро Владајућа клико! Како сте нам пајкили“?
    Можда су сконтали да све се окреће па би поново могли доћи они који су већ били. Омладино, док не уклјучите ЦЕНТРИФУГУ, све ће остати само муљање и вјечно враћање истог.

  7. На Универзитету у Новом Саду али и на Универзитету у Београду је могуће уписати мастер студиј уколико немате завршен основни студиј уколико студирате Грађевински факултет или пак Архитектонски факултет. По Болоњи је мастер еквивалент за магистар.
    Наравно то је крајње регуларна могућност на та два државна универзитета и ово је 100% тачно. Према томе, могуће је да приватни економски факултети дозволе упис магистарског прије него што је завршен основни.
    Ја сам у принципу против свега овога, толико људи учи и мучи се на факсу и на крају дође неки чобан који прода стадо и купи диплому и постане директор јавног предузећа.

  8. Ова прича се може гледати из више углова. Један је да је звање мастер по закону о високом образовању изједначено са магистром, што није у суштини, болоњског процеса. Звање мастер је виши степен образовања, као што је некад било звање дип., па смо имали дип.ижњењера, дип. правника и сл. Она ко није имао овај степен школске спреме, а имао је нижи правник, инжењер и сл.
    Колико ми је познато у Србији, је на самом почетку болоњског процеса су оним који су завршили по старом, по жељи би добили звање мастер или дип.
    Посебно је прича факултета који би били завршени у иностранству. За рад у државној управи, раније је требала ностификација дипломе. Једно вријеме су диплому нострификовали фак. у РС, сад Министарство.
    Утјеха за нас који смо државне факултета је прича који сам прије неколико мјесеци чуо од познаника у Зворнику. Тамо су у једној банци, прали референта, а главни услов је да је завршио државни факултет. Тако то раде у приватним банкама.

  9. Врло ријетко допуштам себи тај луксуз (јер вријеме које ми је животно дато ипак треба цијенити) да остављам коментаре по интернету (порталима, новинама итд.), али ова тема је таква да ћу то си приуштити. Живимо у периоду у којем влада она Андрићева „Дођу тако времена када памет зашути, будала проговори, а фукара се обогати“. Приватни факултети су на самом почетку били смјеса за прављење добрих шала и вицева на рачун лопата, бруцоша и академика који тамо студирају, али данас су узели толиког маха да човјека хвата језа од истих. Свака шуша од месара до фризерке завршава неки течај високоопонижавајућих установа овог типа и не само да заузима мјесто некоме ко га са правом заслужује, већ ће учествовати у креиранју профила будућих нараштаја. А гдје су тек новопечени мастери, магистри, доктори… одосмо у ПМ!

  10. Neke od zanimljivih tema doktorskih disertacija odbranjenih u Srbiji

    „Ispitivanje procesa zrenja u sremskoj kobasici“
    „Neurosekretne pojave u jedrima hipotalamusa šarana“
    „Neke funkcionalne osobenosti srca rashlađenog pacova i dejstvo V1 vitamina na radnu sposobnost miokarda“
    „Prilog modeliranju reda letenja u vazdušnom saobraćaju“
    „Ispitivanje hemijskog sastava, strukture i konformacije komponenata žalfije poreklom iz Jordana“

  11. Bojane

    Едуконс јесте акредитован, добио је увјерење 02.07.2010. А и ФАБУС јесте акредитован, може се видјети на страници 47 Водича.

    Шта значи то што је нешто акредитовано и добило увјерење кад је у корумпираном систему све могуће платити и подплатити и добити акредитацију и увјерење.

    Свијест о супростављању корупцији се намјерно руши да би имали шансу сви ти људи који никада не би могли доћи до статуса истинског академског грађанина!

    Зло код нас је толико комплексно да захтјева студије и студије материјала, а и то је узалуд, ако нема механизма и систематичности, а, понајвише добре воље да то буде и у пракси имплементирано!

    Не каже народ џаба да: „Што може једна будала направити штете, 100 паметних јако тешко могу исправити!“

  12. Зар ви мислите да неко у Србији признаје дипломе из БиХ И РС. Студирао сам у Београду, и будите сигурни да у БГ иако су чули за Бијељину нису чули да Бијељина има било какве факултете и не би има пало на памет да неку диплому која је издата у Бијењини, Брчком, Добоју, Сребреници, Власеници, фочи, Требињу, Соколцу, Источном Сарајеву, Приједору и ко зна где све. Не треба имати илузије да ће неко ове дипломе са квазифакултета било где у окружењу признаје. Наравно да нико озбиљан у Србији неће запослити фабусовца, и у Србији су продавали те дипломе службеницима у корумпираним институцијама система, Фабус је отворен за време досманлијске власти и углавном су тамо продаване дипломе за извоз за тржиште БиХ и других република СФРЈ, где су ове дипломе нашле своје тржиште и силној администрацији за службнике медиокритете попут Банике, Милића, Глухаковића и хиљаде њих у свим институцијама система Федерације БиХ и РС на свим нивоима валсти, по општинама их има можда и највише.
    Ти људи са таквим дипломама управљају институцијама ове земље, како би их увијек могли држати на узди.

Оставите одговор