Вирусом који је развила америчка НСА напали рачунаре широм свијета и рекетирали власнике

У скоро стотину земаља широм свијета изведен је велики хакерски напад којим се тражи 300 долара ако желите да ослободите компјутер од вируса "Вона Декриптор" (Wanna Decryptor), софтвера који га блокира и не дозвољава његово коришћење док се хакерима не исплати откуп.

субота, мај 13, 2017 / 13:52

У скоро стотину земаља широм свијета изведен је велики хакерски напад којим се тражи 300 долара ако желите да ослободите компјутер од вируса "Вона Декриптор" (Wanna Decryptor), софтвера који га блокира и не дозвољава његово коришћење док се хакерима не исплати откуп.

"Ваши важни фајлови су закључани. Ако покушавате да пронађете начин да поново дођете до података, не губите вријеме. Нико не може да опорави ваше фајлове осим нашег сервиса за дешифровање", стоји у поруци која се појављује на рачунарима широм свијета. Хакери траже уплату 300 долара до 19. маја иначе ће сви подаци у компјутеру бити избрисани.

ИТ стручњаци објашњавају да је "Вона Декриптор" најопаснији вирус на интернету који може да начини велику штету. У компјутер улази путем заражених прилога у нежељеним мејловима, а чим се отвори одмах почиње са шифровањем података.

Фокс њуз тврди да је кориштени шпијунски проблем украден од америчке електронске шпијунаже (НСА) 2016-те године и да га је по интернету проширила група хакера позната као Шедоу Брокерс.

Софтвер ствара шифроване копије података у компјутеру жртве након чега брише оригинале. Због тога остају само шифроване копије којима није могућ приступ без кључа за дешифровање. Шифровање траје од неколико минута до неколико сати, зависно од количине података у компјутеру.

Основни ниво вируса може да буде уклоњен ако Wиндоwс ставите у безбедносни начин рада и да након тога треба покренути антивирусни програм који ће пронаћи и обрисати вирус

Свјетске агенције су објавиле да је јуче у најмање 74.000 хакерских напада софтвером који блокира компјутер и не дозвољава његово коришћење док се хакерима не исплати откуп обухваћено око 100 држава свијета.

Ово је мачији кашаљ?

Експерт за сајбер-безбједност из Аризоне Ори Ајзен тврди да досад најобимнији хакерски напад уз изнуђивање новца, који је изведен у петак на глобалном нивоу, није био много озбиљан, и упозорава да би могао да услиједи нови, много озбиљнији напад, овог пута на нуклеарне електране, бране или железничке системе.

Ајзен наводи да је сајбер-напад, који је практично „узео за таоце“ болнице, фабрике и владине агенције широм свијета, изгледа био „на ниском нивоу“ с обзиром на висину уплате коју су хакери тражили да би одблокирали документа која су претходно заразили вирусом, преноси АП.

„То што се јуче десило је мачји кашаљ. То још није озбиљно. Шта ако се исто то догоди са 10 нуклеарних централа, и ако цијела електрична мрежа падне? Шта ако се исто деси некој брани или мосту?“, истакао је амерички експерт.

Он упозорава и да је сам интернет заражен, предвиђајући да ће се хакерски напади наставити све док се не обави озбиљно реструктурирање.



Оставите одговор