В. Британија: Пронађена олупина брода са 200 тона сребра

Олупина брода са око 200 тона сребра вриједности око 150 милиона фунти пронађена је у Атлантском океану, што је највећа количина драгоцјеног метала икад пронађена. Америчка истраживачка компанија "Одисеј марин" пронашла је британски теретни брод "Гаирсопа, кога је потопила њемачка подморница 1941. године. Компанија ће задржати 80 одсто вриједности терета према споразуму са Министарством трговине. […]

уторак, септембар 27, 2011 / 06:41

Олупина брода са око 200 тона сребра вриједности око 150 милиона фунти пронађена је у Атлантском океану, што је највећа количина драгоцјеног метала икад пронађена.

Америчка истраживачка компанија "Одисеј марин" пронашла је британски теретни брод "Гаирсопа, кога је потопила њемачка подморница 1941. године.

Компанија ће задржати 80 одсто вриједности терета према споразуму са Министарством трговине.

Само једна особа, од 85 чланова посаде, преживјела је торпедирање док је брод покушавао да дође до Ирске.

Брод је био на путу за Британију из Индије када се насукао усљед олујног невремена и покушао да скрене за луку Галвеј. Међутим, брод је угледала њемачка подморница и потопила га.

Три члана посаде су се спасила у чамцу за спасавање и дошли до обале Корнвола двије седмице касније, али двојица су умрла у покушају да дођу до обале.

Олупина брода нађена је овог љета на дубини од 4.700 метара испод сјеверног Атлантика, али је тек прошле седмице потврђено о ком се броду ради.

Вођа пројекта фирме "Одисеј марин" Ендру Крејг рекао је да је реализована прва фаза пројекта, локација и идентификација олупине.

"Сада слиједи тежак дио извлачења терета. Имајући на уму попзицију и стање олупине увјерени смо да ћемо успјети извући терет", рекао је он.

Он је појаснио да брод на морском дну "стоји усправно" са отвореним теретом што значи да роботске подморнице на систем даљинског управљања моћи да извуку брод.

Радови ће почети средином 2012. године.

Ова компанија самтра да највјероватније неће наћи људске остатке због дубине на којој се налази и старости олупине.

Главни археолог пројекта Нил Добсон рекао је да иако има поузданих података да су чамци за спасавање спуштени прије него је брод потонуо, највећи дио посаде није преживио дуг пут до обале.



Оставите одговор