Трговински режим ЕУ-БиХ: Ближи ставови о риби, вину и шећеру

Преговарачки тимови БиХ и Европске комисије, који су разговарали о прилагођавању билатералног трговинског режима између ЕУ и БиХ у свјетлу приступања Хрватске у ЕУ, приближили су ставове о шећеру, вину и риби, али коначни договор није постигнут. "Док БиХ циља на генералну ревизију олакшица, Европска комисија се фокусира на чисто техничко прилагођавање трговинског споразума ЕУ […]

петак, јун 28, 2013 / 14:24

Преговарачки тимови БиХ и Европске комисије, који су разговарали о прилагођавању билатералног трговинског режима између ЕУ и БиХ у свјетлу приступања Хрватске у ЕУ, приближили су ставове о шећеру, вину и риби, али коначни договор није постигнут.

"Док БиХ циља на генералну ревизију олакшица, Европска комисија се фокусира на чисто техничко прилагођавање трговинског споразума ЕУ – БиХ на основу традиционалне трговине између БиХ и Хрватске", саопштено је из Делегације ЕУ у БиХ.

Портпарол Делегације Енди Мекгафи рекао је да споразум о прилагођавању олакшица на све остале пољопривредне производе није постигнут, посебно у вези са увозом у БиХ из ЕУ, која ће убудуће имати 28 држава чланица.

"БиХ тврди да је неопходно да заштитили свој пољопривредно-прехрамбени сектор, поготово када је у питању млијеко и млијечни производи, јер јој неће бити допуштено да извози ове своје производе у ЕУ, посебно у Хрватску", навео је Мекгафи.

Међутим, појаснио је он, разлог за то је трајна немогућност БиХ да прилагоди свој законодавни оквир ЕУ стандардима за сигурност хране и ветеринарство и успостави јасне административне контролне структуре.

Европска комисија ће извијестити Савјет Европске уније, које ће донијети одлуку.

Помоћник министра спољне трговине и економских односа БиХ Драгиша Мекић изјавио је раније Срни да, након завршене треће рунде преговора са ЕУ у Бриселу, делегација БиХ очекује повећање бесцаринских извозних квота за пастрмку са 40 на 500 тона годишње.

Преговори између ЕУ и БиХ воде се ради закључивања протокола уз Привремени споразум о трговини и трговинским питањима између Европске заједнице, са једне, и БиХ са друге стране, да би се узело у обзир приступање Хрватске Унији.

Извозне квоте за ЕУ тренутно су ограничене и недовољне су за могућности БиХ у вези са бесцаринским извозом на европско тржиште.

Током овог процеса ЕУ је покушала да од БиХ издејствује уступање бесцаринске квоте за одређене врсте производа и то претежно оних које је Хрватска у великој мјери извозила у БиХ, али делегација БиХ, сходно преговарачкој позицији, упорно инсистира на принципу "квота за квоту" с циљем максималне заштите домаће производње.



Оставите одговор